Header Ads

SGK'nın bu yıl sonundaki açığı 20 milyar liraya çıkacak

Mustafa Çakır/Cumhuriyet

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira transfer yapılacak SGK eleştiri konusu oldu. Müezzinoğlu, kamuda 340 bini belediyelerde olmak üzere toplam 720 bin taşeron işçi olduğunu söyledi.

SGK BATIYOR!

-2015 yılında 11.4 milyar lira açık veren SGK’nin bu yıl sonundaki açığı 20 milyar 14 milyon liraya çıkacak. Gelecek yıl SGK’nin açığının ise 21.6 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

-Sigorta prim teşviklerine 2004 yılından 2016 Ağustos dönemine kadar 69 milyar 62 milyon lira kaynak aktarıldı.

-2 milyon 452 bin 249 memurdan 1 milyon 756 bin 934’ü sendikalı. Memurlarda sendikalaşma oranı yüzde 71.64. Toplam işçi sayısı 13 milyon 38 bin 351. Sendikalı işçi sayısı ise sadece 1 milyon 499 bin 870. İşçilerde sendikalaşma oranı da yüzde 11.50.

-Kasım 2016 itibarıyla yabancı çalışma izni başvuru sayısı 72 bin 167. Verilen izin sayısı ise 59 bin 873.

-Kamuda, memur, hâkim-savcı, öğretim elemanı, sözleşmeli personel, işçi, geçici personel ve askeri personel olmak üzere toplam çalışan sayısı 3 milyon 291 bin 846.

-Genellikle şikâyetlerin aktarıldığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 bilgi hattınatoplam 39 milyon 304 bin 320 çağrı geldi. Hatta gelen çağrılarda ilk sırayı SGK aldı. Gelen çağrıların yüzde 68.8’ini SGK ile ilgili konular oluşturdu.

-Çalışma Bakanlığı’nın 2017 bütçesinden SGK’ye işveren prim indirimi için 15 milyar 300 milyon 915 bin lira kaynak aktarılacak. İşverene asgari ücret desteği için de SGK’ye 8 milyar lira kaynak verilecek.

Sayıştay denetim yapamamış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçesinin önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında gelecek yıl gideri 304.3 milyar lira olması beklenen SGK ile ilgili bir gerçek daha ortaya çıktı. Görüşmelerde Sayıştay’ın kurumlara ilişkin denetim raporları da ele alınıyor. Ancak görüşmeler sırasında, Sayıştay’ın, SGK’nin 2015 yılı faaliyet raporunu zamanında yayınlamaması nedeniyle kurumun performans denetimini yapamadığı ortaya çıktı.

Sayıştay, buna karşın SGK’nin “kullanılan kaynakları, bütçe hedef ve gerçekleşmeleri ile meydana gelen sapmaların nedenlerini, varlık ve yükümlülükleri ile yardım yapılan birlik, kurum ve kuruluşların faaliyetlerine ilişkin bilgileri de kapsayan mali bilgileri; stratejik plan ve performans programı uyarınca yürütülen faaliyetleri ve performans bilgilerini içerecek şekilde hazırlanması gereken idare faaliyet raporunun” yasal süresi içerisinde yayımlanmadığına dikkat çekti.

Komisyondaki görüşmeler sırasında Plan ve Bütçe Komisyonu’nun CHP’li üyesi Bülent Kuşoğlu, bu raporu gündeme getirdi. Kuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na seslenerek, “Sayıştay’ın SGK’yle ilgili görüşü ‘uygun değildir’ diyor, ‘izlemeye alınmıştır’ diyor. Kurumla ilgili olarak uygun bir görüş verilmemiş, şartlı görüş de verilmemiş, ‘izlemeye aldık’ diyor”... Böyle bir rapor gördünüz mü şimdiye kadar Sayın Başkan? “Burada performans denetim raporu yazılamamış. Bu duruma düşülür mü?” dedi.

"Seneye de sıkıntı olacak"

Müezzinoğlu, Sayıştay raporlarında dile getirilen eleştiriler hakkında, şunları söyledi:

“Hele hele SGK’da önümüzdeki yıl da yine sıkıntımız olabilir. Şu anda, altyapının ihale sürecindeyiz.  Bilişim altyapısının, otomasyon ihalesinin bir yılda tamamlanması mümkün görünmüyor. Belki seneye de benzer sıkıntıları burada sizlerle paylaşarak geçeceğiz.”

Müezzinoğlu, memur sendikalarının iş güvencesinin ortadan kalkacağı, performansa dayalı ücretlendirmenin geleceği gerekçesiyle karşı çıktıkları kamu personel reformu hakkında da, “Kısa sürede yapabilmemiz, kısa vadede sonuç alabilmemiz zor gözüküyor” dedi. Müezzinoğlu, reform yerine “ilave bir yama daha” yaparak taşeron işçilerle ilgili düzenlemeyi yıl sonuna kadar getirmeyi planladıklarını söyledi. Müezzinoğlu, emeklilere promosyonda ortaya çıkan rakamların arzu edilen rakamlar olmadığını, son olarak konuyu başbakanın müdahalesine bıraktıklarını, bir ay içerisinde sonuçlanmasını ümit ettiklerini bildirdi. Müezzinoğlu, gelecek yıl için belirlenecek olan asgari ücrette de yıl sonunda vergi nedeniyle herhangi bir kayıp olmayacağını söyledi.

Asgari ücret sorusu

Yeni asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda ise Müezzinoğlu, ülkeyi krize sokmadan, istihdamı daraltmadan belirleme yapılacağını belirtirken, “Gönlümüzün istediğini değil, yapabileceğimizin iyisini yapmak durumundayız” dedi. Müezzinoğlu, kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi konusunda ise “Sendikalar karşı diye süreci tıkarsak sendikasız olup da kıdem tazminatı alamayan yüzde 84’ün hak ve hukukunu görmezden gelmiş oluruz” dedi.

Muhalefet milletvekillerinin terörle mücadelede şehit olanlar ile 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan yurttaşlar arasında ayrım yapıldığı eleştirileri konusunda da Müezzinoğlu, mesleğini, görevini yaparken şehit olanlar ile 15 Temmuz’da hiç görevi olmadığı halde tankların önüne yatan, şehit olan vatandaşlar olduğuna dikkat çekti. Bunun üzerine muhalefet milletvekilleri, “Şehitler arasında ayrım yapmanız ayıp bir şey” diyerek tepki gösterdi. Müezzinoğlu, iş kazalarında Türkiye’nin 7. sırada olduğunu, bunun da iyi bir sıra olmadığını da söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.