Header Ads

Toplumsal muhalefet kazandı: AKP 'Zorla evlendirilen çocukların tecavüzcülerine af' önergesini geri çekti

DW/Başka Haber

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarısının ardından kamuoyunda tartışmalara neden olan cinsel istismar önergesinin geri çekildiğini açıkladı. CHP de yasa tasarısının kabülü halinde Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini açıklamıştı.

Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına dikkat çekerek muhalefetin ve kamuoyunun tepkisine neden olan cinsel istismar önergesinin geri çekildiğini açıkladı. Yıldırım, "Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz" dedi.

Tasarının neden hazırlandığını da anlatan Yıldırım, seçim meydanlarında hem kendilerinin hem de muhalefet partilerinin bu sorunla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Kanundaki değişikliği bilmeyen gençlerin 17-18 yaşından önce evlilik yaptığını, ancak çocukları olursa nüfusa kayıt sırasında bunun suç olduğunu öğrendiğini belirten Yıldırım, "Erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor. Gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Bu toplumda bilindiğinden daha derin kanayan bir yaradır" diye konuştu.

Bu nedenle kanun teklifinde bulunduklarını dile getiren Yıldırım, muhalefet partilerinin konuyu rant olarak kullandığını savundu. Yıldırım, "Neymiş tecavüzcüye af geliyormuş. Böyle bir şey yok. Muhalafet partilerine uzlaşma çağrıları yaptık. Teklifiniz varsa getirin bu kanayan yara ortadan kalksın dedik. Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz" dedi.

Erdoğan'dan gece yarısı açıklaması

Türkiye'de tepki çeken ve tartışmalara neden olan cinsel istismar düzenlemesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gece Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada "Hükümetin toplumun değişik kesimlerinden gelen eleştiri ve önerileri dikkate alarak, geniş bir mutabakat içerisinde bu sorunu çözmesinde büyük fayda görüyorum'' görüşünü dile getirmişti.
Tasarıya eklenen bir fıkranın, kanunun izin verdiği yaşın altındaki evlilikler sebebiyle ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi niyetiyle hazırlandığının anlaşıldığını belirten Erdoğan, "Söz konusu kanun tasarısının görüşmeleri esnasında başlayan tartışmanın, kamuoyunda çok farklı tepkilere, eleştirilere, önerilere neden olmasının, konunun yeniden ele alınmasını gerektirdiği açıktır" şeklinde konuşmuştu.

CHP'den tepkilerOylama bugündü

AKP’li vekiller cinsel istismar suçunda yeni bir yargılama düzeni getiren önergeyi geçen hafta meclis genel kurulunun gündemine getirmişti. AKP’li vekillerin oylarıyla kabul edilen önergenin hayata geçebilmesi için TBMM’de son oylamanın bugün yapılması planlanmıştı. CHP ve MHP itirazına karşın AKP önergeyi geri çekmeyeceğini duyurmuştu.

CHP de Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini açıklamıştı.

Geçen hafta kabul edilen önergede, 'Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması, hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesi, evliliğin failin kusuruyla bitmesi halinde de fail hakkındaki hükmün tekrar uygulanması' öngörülüyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.