Header Ads

Aladağ'daki yurt yangınında çocukları ölen hiçbir aile şikayetçi olmadı


Aladağ'da 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt faciasıyla ilgili acı bir iddia ortaya atıldı. Davaya müdahil olan Adana Barosu'ndan avukat Nevzat Elçi, faciada çocuklarını kaybeden ailelerin olayla ilgili şikayetçi olmadığını söyledi.

Adana Barosu, yangından hemen sonra Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın mağdur öğrenciler ve yaşamını yitirenlerin yakınları için müdafi talebi üzerine İnsan Hakları Komisyonu ile Çocuk Hakları Komisyonu'nda görev yapan avukatlardan görevlendirmeler yapmıştı.

Adana Barosu'ndan Nevzat Elçi, dün akşam RS FM'de Yavuz Oğhan ve İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtladı. Elçi, Aladağ'daki mağdur ailelere baskı yapıldığını söyledi. Kimi ailelerin kendilerini istemediğini, 'Niye geldiniz, şikayetçi olmayacağız, onlar bize yurt verdi, sıcak su verdi' dediklerini belirtti.

Ayrıca karşı tarafın avukatlarının da kendilerine müdahale etmeye çalıştıklarını ifade eden Elçi, tanıklara, 'Yangın kapısı açıktı' diye baskı yapan bir avukat hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını anlattı.

 Çocuğu ölen aileler şikayetçi değil

Avukat Nevzat Elçi, yangınla ilgili sadece birkaç ailenin şikayetçi olduğunu belirtti. Onların vekaletlerini almak için gerekli adımları attıklarını söyledi. Acı gerçek ise İsmail Saymaz'ın sorusuyla ortaya çıktı. Saymaz, 'Çocukları ölen ailelerden şikayetçi olan kaldı mı?' diye sordu. Elçi bu soruya, 'Çocukları yaralanan ailelerden şikayetçi olanlar var ama çocukları ölen hiçbir aile şikayetçi değil' yanıtını verdi.

Aileler şikayetçi olmasa da bunun artık bir kamu davasına dönüştüğünü söyleyen Elçi, ''Çok ciddi bir anlamda üzerine gidilirse, deliller karartılmazsa, mağdurların ifadelerinde anlatılırsa ciddi cezalar söz konusu olabilir. Ama aileler ifadelerini değiştirirse, bilirkişi raporlarına müdahale edilirse, deliller karatılırsa bir sonuç çıkmaz'' diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.