Header Ads

CHP; Başbakanlık, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay'dan acil yanıt istedi: Askerlere ne oldu? Görüntüler doğru mu?

BirGün/Diken

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, IŞİD’in iki Türk askeri yakarak infaz ettiğini öne sürdüğü videoyla ilgili Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay başkanlığına yazı yazarak acil yanıt istedi.

‘Gün içinde yanıtlayın’

Özel, üç ayrı kuruma gönderdiği yazıda, “AKP hükümetlerinin geçmişte ‘birkaç öfkeli genç’ diye tanımladığı IŞİD’in Türk askerlerini yaktığı iddiasıyla gündeme gelen söz konusu videoyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından inceleme yapıldığı ifade edilse de, henüz kamuoyunu rahatlatacak net bir açıklama yapılamamıştır” dedi.

Özel, konunun hassasiyeti nedeniyle soruların gün içinde yayınlanmasını istedi.

Özel’in Başbakan Binali Yıldırım, genelkurmay başkanlığı ve milli savunma bakanlığı özel kalem müdürlüğüne ilettiği sorular şöyle:

* “IŞİD’in Türk askerlerini yaktığı iddiasıyla yayılan video ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır?

* Söz konusu videodaki görüntüler doğru mudur?

* Doğru ise, öldürülen askerlerin kimlikleri tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise ailelerine bilgi verilmiş midir?

* Bu görüntüler doğru ise, öldürülen askerlerimiz hangi tarihte kim/kimler tarafından, nerede kaçırılmıştır?

* Öldürülen askerlerin kurtarılması için hükümetiniz tarafından ne gibi çalışmalar yapılmış, hangi girişimlerde bulunulmuştur?

* Öldürülen askerlerimizin serbest bırakılması için kaçıranlarla görüşme yapılmış mıdır? Yapılmış ise ne zaman görüşmeler yapılmıştır? Görüşmeler sırasında askerlerin serbest bırakılmasına karşılık herhangi bir talep iletişmiş midir? İletilmiş ise, bu talep nedir?”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.