Header Ads

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro'nun külleri Küba'yı dolaşıyor

euronews/ulusalkanal

Küba Devrimi’nin efsane önderi Castro için Havana’da devlet töreni yapıldı. Devrim Meydanı’nda yapılan törene yüz binlerce Kübalı katıldı.

Saat 19:00’da başlayan tören gece yarısına kadar sürdü. Küba Milli Marşı ile başlayan törene tüm dünyadan çok sayıda Devlet Başkanı ve Devlet Temsilcisi katıldı.

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuançao törende yaptığı konuşmada Castro’nun hayatını “halkının bağımsızlığına ve sosyalizmin inşasına adadığını” söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Fidel demek, Chavez demektir, Bolivarcı Devrim demektir" dedi. Maduro konuşmasını "Yaşasın devrim, yaşasın Küba, yaşasın Venezuela" sözleri ile tamamladı.

Törenin kapanış konuşmasını da Fidel’in kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro yaptı. Fidel’in tüm hayatını devrime adadığını belirten Castro, "Küba Devrimi’nin liderinin sömürgeciliğe, ayrımlıcılığa ve emperyazlizme karşı mücadelenin, halkların bağımsızlığının ve onurunun bir sembolü haline geldiğini" söyledi.

Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun külleri Santa Clara’daki Che Guevara mozolesine getirildikten sonra ülkeyi kat edeceği 800 kilometrelik yolculuğuna yeniden başladı.

Castro’nun naaşı gece boyunca yoldaşı Ernesto “Che” Guevara için inşa edilen mozolede muhafaza edildi.

Günlerdir yas tutan Kübalılar Castro’yla ilgili düşüncelerini dile getirdi:

“Fidel Castro hiç bir zaman ölmeyecek çünkü fikirleri Kübalılar için yaşamaya devam edecek. Fidel her zaman tanışmaya geldiği Che Guevera’nın bulunduğu Santa Clara’da olacak. Ve her ikisi insanları özgürlüğüne kavuşturmaya devam edecek.”

“Yenilmez olan Fidel Castro bizim için, fakirler, evsizler, yoksul ülkeler ve insanlık için özgürlük demek aşk demek.”

Binlerce Kübalı kortejin geçtiği yollarda köy ve kasabalarda Castro’nun naaşını selamlamak üzere yollarda toplandı.

Ülkenin güneydoğusundaki San Tiago şehrine götürülecek olan küller pazar günü burada törenle defnedilecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.