Header Ads

Putin: Rusya, İran, Türkiye ve Suriye Devlet Başkanı Esad barış görüşmelerinin Kazakistan'da yapılması konusunda anlaştı

DW/Sputnik/AFP foto: Getty

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yılsonu basın toplantısında dünya gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastinin, Türkiye-Rusya ilişkilerini zedelemeye yönelik bir girişim olduğunu belirten Putin şöyle konuştu:

"Karlov'un öldürülmesi hem Rusya'ya hem de Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik bir eylemdi. Rus uçağının düşürülmesinden sonra bu emri verenlerin amacının Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozmak olduğu yönündeki açıklamalara şüpheyle bakıyordum. Fakat artık buna ikna olmaya başladım.

Açık konuşmak gerekirse, uçağımızın Türk liderliğinin emri olmadan, Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermek isteyen insanlar tarafından düşürüldüğü tezine şüpheyle bakıyordum. Fakat büyükelçimize bir polis tarafından düzenlenen saldırı ardından fikrimi değiştirmeye başlıyorum. Bana göre her şey mümkün.

Yıkıcı unsurların, emniyet  ve istihbarat teşkilatları ve ordu da dahil olmak üzere Türk devlet organlarına derin bir biçimde nüfuz etmiş olması mümkün. Fakat kendimde birilerini bir şeyle suçlama hakkını görmüyorum. Karlov'un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyecek"

Putin, "Rusya, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesiyle ilgili soruşturmada her şeyin açığa çıkarılmasını yakından izleyecek" dedi.

Putin, radikallerin derin bir şekilde Türk ordusuna yerleştiğini de söyledi.

"ABD'yi de Suriye'deki çabalara katılmaya çağırıyoruz"

Halep'teki tahliyelerin Türkiye, Rusya, İran ve Esad'ın iyi niyeti olmadan mümkün olamayacağını belirten Putin, bir sonraki adımın tüm Suriye'de ateşkes anlaşması olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, Halep'te kontrolün yeniden sağlanmasının Suriye'nin istikrara kavuşması açısından çok önemli bir bölümü oluşturduğunu belirtti ve "Halep'in radikal unsurlardan arındırılması Suriye'de ve umuyorum ki tüm bölgede de tam normalleşmenin en önemli parçasıydı” diye konuştu.

Putin, Rusya, İran, Türkiye ve Suriye Devlet Başkanı Esad'ın Suriye'deki krizi çözmeye çalışmak için yapılacak barış görüşmelerinin Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılması konusunda anlaştığını söyledi.

Putin, "Rusya, Türkiye ve İran'ın dahil olduğu üçlü format Suriye konusunda etkili olduğunu kanıtladı. Bu formatı devam ettirmek gerek. ABD'yi de Rusya, Türkiye ve İran'ın çabalarına katılmaya çağırıyoruz" dedi.

"Bizden başka kimse kazanacağına inanmadı”

ABD'nin müstakbel başkanı Donald Trump hakkında da açıklama yapan Putin, "Bizden başka kimse kazanacağına inanmasa da Donald Trump, seçimi kazanmak için ABD'de halkın ruh halini doğru bir şekilde okudu" dedi.

Vladimir Putin, Trump'ın Amerika'nın nükleer kapasitelerinin artırılması çağrısında da "olağan dışı bir şey” olmadığını belirterek, "Seçilmiş ABD Başkanı Trump konusunda yeni bir şey yok burada. Seçim kampanyası sırasında ABD'nin nükleer gücünün, silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesi gerekliliğinden bahsetmişti. Burada olağan dışı bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.