Header Ads

Tamamen Suriye'nin kontrolüne geçen Halep'te militanlar ve aileleri konvoylarla şehirden çıkarıldı

DW/Sputnik/RT Screenshot: Euronews

Suriye devlet televizyonu, Halep'in doğusunda tahliye edilenleri taşıyan ilk konvoyun kentin hemen dışındaki muhaliflerin kontrolündeki El Raşidin’e ulaştığını bildirdi. Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkezi, militanları taşıyan ilk otobüs konvoyunun ve ambulansların Rus askerler ve Kızıl Haç'ın eşliğinde Halep'in doğusundan ayrıldığını açıkladı.

Londra merkezli Suriye İnsan hakları Gözlemevi de yaptığı açıklamada aynı bilgiyi doğrulayarak, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ve Suriye Kızılay'ına ait araçların bölgeye ulaştığını belirtti. Tahliye edilen yaralıların en yakın hastanelere sevedildiği bildirildi.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin neredeyse tamamen kontrolünü sağladığı Halep’in doğusundaki sivil ve militanların tahliyesine perşembe günü yeniden başlanmıştı.

İçinde yaralı ve sivilleri taşıyan ilk konvoyun perşembe öğleden sonra kenti terk ederek hükümetin kontrolündeki Ramussa semtine doğru yola çıktığı bildirilmişti.

Konvoyun Ramussa’dan Halep’e yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan ve büyük kısmı militanların kontrolündeki İdlib’e geçmesi öngörülüyor.

İlk konvoy ile kentten 13 ambulans ve 20 otobüsün ayrıldığı belirtilmişti.

Suriye tarafından yapılan açıklamada ilk konvoyla aralarında kadın, çocuk ve yaralıların bulunduğu 951 kişinin tahliye edildiği belirtildi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, militanlar ve ailelerinden oluşan 5 binden fazla kişinin Halep'in doğu kesimlerinden tahliyesi için 21 kilometre uzunluğunda koridor oluşturulduğunu söylemişti. Gerasimov, tahliye için 20 otobüs, 10 ambulans ve militanlara ait olan 100'ü aşkın aracın kullanıldığını belirtmişti.HALEP'TEN TAMAMEN ÇIKARILDILAR

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkan Yardımcısı Korgenaral Viktor Poznihir, Suriye ordusu ve milislerin operasyonu sonucunda tüm militanların kontrol ettikleri mahallelerden çıkarıldığını söyledi.

Suriye ordusu ve milislerin Halep'in doğusunda yürüttükleri operasyonun sonuna gelindiğini kaydeden Poznihir, "Militanlar kontrol ettikleri tüm mahallelerden çıkarıldı. Suriye ordusu yaşanan çatışmalarda 900'den fazla teröristi öldürdü, çok sayıda ağır silah ve askeri teçhizat imha edildi" dedi.

Poznihir, operasyon sonucunda toplam 105 mahallenin militanlardan tümüyle temizlendiğini vurguladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.