Header Ads

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, "İyileştiren Şeyler" temasıyla geliyor


İş Bankası Maximum Kart’ın ana ortaklığında yapılacak "16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali"ne ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan festival direktörü Serra Ciliv, 34 ülkeden 146 yönetmenin toplam 126 filminin gösterileceği festivalin bu yıl "İyileştiren Şeyler" temasıyla yola çıktığını ve 16-26 Şubat'ta İstanbul’da, 2-5 Mart'ta ise Ankara ve İzmir’de sinemaseverlerle buluşacağını söyledi.

İYİLEŞTİREN ŞEYLER

Ciliv, "Bu ülkede yaşayan herkes gibi bizim de ‘bizlere ne güç verir? Ne şifa verir?’ soruları hep aklımızdaydı bu yılki festivali hazırlarken. Alejandro Jodorowsky'le !f'te bir kaç yıl önce yaptığımız bir röportajda ‘Dünyayı değiştiremeyiz, çok büyük, ancak, iyileştiren şeyler yapabiliriz. İyileştiren sanat, iyileştiren müzik’ demişti. Biz de ‘İyileştiren Şeyler’i konuşmaya başladık" dedi.

ŞİFA ARAYIŞI İÇİNDE OLACAĞIZ

Bir arada durabilmek, konuşabilmek için ışık tutan filmlere, kitaplara ve şiirlere ihtiyaç olduğunu ifade eden Ciliv, festival kapsamında "!f Müzik" bölümünde sese, frekansa ve harekete şifa arayışı içerisinde olacaklarını ve etkinlikler gerçekleştireceklerini kaydetti.

Bu yıl !f İstanbul ve Samsung ortaklığıyla Bomontiada Alt Sanat Mekanı'nda gerçekleştirilecek "Yarın Sanal Gerçeklik" ve "İnteraktif Hikayeler Sergisi" için heyecanlı olduklarını ifade eden festival direktörlerinden Pelin Turgut ise "Gerçeğin ne olduğunun tartışıldığı bir dönemde yeni nesil belgeselleri bir araya getirdiğimiz 'Görme Biçimleri' bölümü, adını yakın zamanda kaybettiğimiz ve çok sevdiğimiz John Berger’den aldı" ifadelerini kullandı.

HANGİ SİNEMALARDA OLACAK?

Çok sesli hikayeciliği desteklemek üzere son 3 yıldır !f İstanbul ve Anadolu Kültür’ün ortaklaşa kurduğu "Yeni Film Fonu"na bu yıl ek olarak Ortadoğulu belgeselcileri İstanbul’da bir araya getireceklerini aktaran Turgut, "Doc Lab" adlı belgeselciler buluşması düzenleyeceklerini ve "!f Yarın" bölümü ile de geleceğin sinemasını sadece anlatmakla yetinmeyip, tecrübe ettiren sanal gerçeklik platformu ve sergisi yapacaklarını belirtti.

!f İstanbul bu yıl İstanbu'da Cinemaximum City’s Nişantaşı, Cinemaximum Kanyon ve Cinemaximum Budak & CKM salonlarının yanı sıra Cinemaximum Akasya'da, Ankara’da Cinemaximum Armada ve İzmir’de de Cinemaximum Konak Pier sinemalarında olacak.

Festivalin etkinlikleriyse Bomontiada, Babylon ve Alt Sanat Mekanı'nda yapılacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.