Header Ads

39 kişinin hayatını kaybettiği Reina Katliamı'nı IŞİD üstlendi

dw türkçe foto:afp

Yılbaşı gecesi İstanbul'un ünlü gece kulüplerinden Reina'ya düzenlenen silahlı saldırıyı radikal İslamcı IŞİD örgütü üstlendi. Pazartesi günü internette örgüt tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, saldırının 'halifeliğin bir askeri' tarafından düzenlendiği belirtildi.

Uzun namlulu silahla düzenlenen saldırıda 39 kişi hayatını kaybetmiş, 69 kişi de yaralanmıştı.
Saldırıda hayatını kaybeden kişilerin çoğunun kimlik bilgileri belli oldu.

Reina'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 39 kişiden 11'nin Türk vatandaşı, 24'nün yabancı, 4'nün ise kimliğinin henüz belirlenmediği öğrenildi. Hayatını kaybedenlerden yabancılar arasında 7 Suudi Arabistan, 2 Hindistan, 1 Kanada, 1 Suriye, 1 İsrail, 2 Tunus, 4 Irak, 1 Lübnan ve 1 Belçika vatandaşı olduğu belirtildi.

Fail aranıyor

Öte yandan saldırının ardından kayıplara karışan faili arama çalışmaları sürüyor.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, saldırganın görüntüsü ortaya çıktı. Görüntüde, kapıda duran kişilerin ve bir köpeğin kaçıştıkları, saldırganın elinde uzun namlulu silah, yüzü kapalı, sırt çantalı bir şekilde geldiği ve kapıda bir kişiye ateş ederek içeri girdiği görülüyor.

Hürriyet'in haberinde, operasyonların IŞİD bağlantılı Türk Cumhuriyeti vatandaşları noktasında yoğunlaştığı belirtildi. Habere göre, saldırganın Kırgız ve Özbek olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

IŞİD Türkiye'de daha önce de saldırılar düzenlemişti. Geçen yıl ocak ayında Sultanahmet Meydanı'ndan bir karakola düzenlenen saldırı ve Mart ayında da Ankara'da gar önündeki saldırıyı IŞİD üstlenmişti. Haziranda İstanbul Havalimanı'nda düzenlenen silahlı saldırıdan da Türk güvenlik birimleri IŞİD'i sorumlu tutmuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.