Header Ads

39 kişinin hayatını kaybettiği Reina'da katliamı yapan saldırgan aranıyor

dw

Reina'da yılbaşı gecesi düzenlediği silahlı saldırıyla 39 kişinin ölümüne sebep olan saldırganı görüntü ve fotoğrafları basına verildi. Yürütülen operasyonlara karşın henüz saldırgan henüz yakalanamadı.

Polis, yılbaşı gecesi Reina adlı eğlence mekânına düzenlediği saldırıda 39 kişiyi öldüren ve 69 kişiyi de yaralayan saldırganın yakalanabilmesi için zanlıya ait fotoğrafları basınla paylaştı. Görüntülerde, saldırganın yüzü net bir şekilde görülüyor. Saldırganın, bir caddede yürürken kendisini telefonunun kamerasıyla çektiği görüntüler de basına verildi. Saldırının ardından kaçan zanlı hala aranıyor.

Gelen ihbarlar üzerine polis ekipleri dün akşam saatlerinde İstanbul'un çeşitli ilçelerinde operasyon düzenledi. Helikopter destekli düzenlenen operasyonlara özel harekâtçıların da destek verdiği bildirildi.

IŞİD üstlendi

Radikal İslamcı IŞİD örgütü dün internette yayınladığı yazılı açıklama ile Reina saldırısını üstlenmişti. Saldırnın 'bir hilafet askeri' tarafından düzenlendiği belirtilmişti. Saldırı sonrası IŞİD'e yönelik operasyonlarda 8 şüpheli dün gözaltına alındı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında yılbaşı gecesi Reina'ya düzenlenen ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısıyla ilgili olabileceği şüphesiyle 8 kişiyi gözaltına alındığını doğruladı. Kurtulmuş, saldırı failinin de parmak izi ve eşkâline ulaşıldığını ifade etti.

Kurtulmuş "Sekiz kişi gözaltındadır. Bu anlamda teröristle de ilgili olarak parmak izleri ve eşkaliyle ilgili verilere ulaşılmıştır. Hızla kimlik tespiti yapılacaktır. Varsa başka bağlantıları, arkalarındaki güçleri de ortaya çıkarmamız mümkün olur" ifadelerini kullandı.

Kurbanların kimlikleri belli oldu

Saldırıda hayatını kaybeden kişilerin büyük bölümünün kimlik bilgileri de belli oldu. Reina'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 39 kişiden 11'nin Türk vatandaşı, 24'ünün yabancı olduğu, 3'ünün ise kimliğinin henüz belirlenmediği öğrenildi. Hayatını kaybedenlerden yabancılar arasında 7 Suudi Arabistan, 2 Hindistan,1 Kanada, 1 Suriye, 1 İsrail, 2 Tunus, 4 Irak, 1 Lübnan ve 1 Belçika vatandaşı olduğu belirtildi.

Alman Dışişleri Bakanlığı da Almanya'dan Türkiye'ye giden bir Alman vatandaşı ve bir Türk'ün saldırıda yaşamını yitirdiğini açıkladı. Üç Alman vatandaşının yaralandığı, ancak hayati tehlikesinin olmadığı kaydedildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.