Header Ads

'Cumhurbaşkanlığı sistemi'ni içeren Anayasa değişikliği TBMM'de görüşülmeye başlanıyor

dw

AKP ve MHP’nin üzerinde mutabakat sağladığı ve ‘cumhurbaşkanlığı sistemini’ içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklifin bugün Meclis’e sunulması bekleniyor.

AKP'nin "Cumhurbaşkanlığı sistemi" olarak adlandırılan yönetim şekline geçişi öngören anayasa değişikliğini öngören teklifi, bugün TBMM genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak. Saat 12'de başlaması öngörülen görüşmelerin yaklaşık iki hafta sürmesi bekleniyor.

AKP'nin "partili Cumhurbaşkanlığı" modeli getiren anayasa değişikliği önerisi, TBMM Anayasa Komisyonu'ndan 9 gün süren müzakereler sonucu geçmişti. Görüşmelerde 21 madde olan teklifin 10 maddesinde değişiklik yapılmış ve paket 18 maddeye düşürülmüştü.

Değişiklik teklifi neler içeriyor?

Değişiklik teklifine göre, yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı'nda bulunuyor. Cumhurbaşkanı ayrıca, cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve üst düzey kamu görevlilerini atamaya yetkili olacak. Teklife göre, Cumhurbaşkanı "temel haklar ve özgürlükler ve siyasi haklar" da dâhil olmak üzere her konuda kararname çıkarabilecek.

Teklif, milletvekili sayısının 600'e çıkarılmasını ve milletvekili seçilme yaşının da 25'den 18 düşürülmesini öngörüyor.

HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısı ile atamalarında değişiklik öngörüyor.

Anayasa, gizli oylama öngörüyor

Anayasaya göre, anayasa değişikliği önerileri TBMM Genel Kurulu'nda iki kez görüşülüyor ve oylama gizli yapılıyor.

Maddelerin kabul edilmesi için 550 milletvekilinden 330'unun oyunu alması gerekiyor. Anayasa değişikliği paketinin Meclis'te kabul edilmesinin ardından referanduma sunulması bekleniyor.
TBMM'deki sandalye sayısı 316 olan AKP'nin, teklifi geçirmek için en az 14 MHP'li vekilin desteğine ihtiyacı var.

Kılıçdaroğlu: Her vatandaş benim anayasam diyebilmeli

Binali Yıldırım, dün Irak temasları sonrası döndüğü Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlendiği basın toplantısında MHP'den fire verileceği yönündeki iddialarla ilgili de şunları söyledi: "Bu teklifin Genel Kurula getirilmesini birlikte sağladık. Meclis'te de teklifimizi en iyi şekilde savunacağız. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli açıkça 'evet' oyu vereceğini ve referandum sürecinde arkasında olacağını söyleyerek bu konudaki bütün spekülasyonları geride bırakmıştır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dün Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Yenikapı ruhuna ihanet etmeyen tek liderin kendisi olduğunu kaydederek "Diğerleri hamaset yaptı. İlk yaptıkları iş, bu topluma ihanet etmek oldu. Kendi partilerinin mutfağında dayatmacı anlayışla anayasa taslağı hazırladılar” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Anayasaların toplumsal uzlaşma belgesi olarak kabul edildiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Anayasa kitapçığını eline alan her vatandaş bu benim anayasamdır, diyebilmelidir" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.