Header Ads

OHAL 3 ay daha uzatıldı


15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da ilan edilen olağanüstü hal 3 ay daha uzatıldı. Bu anayasa teklifi referanduma götürülürse, oylamanın OHAL altında yapılacağı anlamına geliyor. Genel Kurul'da gece yarısından birkaç dakika sonra yapılan oylamada OHAL'in üç ay daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, AKP ve MHP desteğiyle kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Henüz FETÖ'nün devletten arındırılması sonlandırılmamıştır. FETÖ'nün ve bütün terör örgütlerinin devletin içinden arındırılmasını sağlayana kadar OHAL uygulamasına ihtiyacımız var." dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi üzerine hükümet adına konuşan Kurtulmuş, Türkiye'nin içinde bulunduğu olağanüstü şartlar sürdüğü için OHAL uygulamasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Kurtulmuş, Türkiye'ye milli güvenlik tehdidi oluşturan üç temel unsurun varlıklarını devam ettirdiğini belirtti.

Türkiye'nin yakın çevresindeki şartların, buralarda ortaya çıkan derin istikrarsızlık ve siyasi türbülansların, Suriye'de, Irak'ta ve bölgedeki diğer ülkelerdeki bölünme ve dağılma senaryolarının uygulamaya konulmasının, ayrıca çok sayıda silahlı terör grubunun bu bölgelerde çok rahatlıkla hareket ederek hem buülkelerin insanlarına zarar vermesi hem de bu ülkelerdeki varlıkları üzerinden Türkiye'yi tehdit altına almaya devam etmesinin herkes tarafından gözlemlendiğini anlatan Kurtulmuş, "Dolayısıyla Türkiye çevresinde bu kadar büyük oyunlar, terör saldırıları devam ederken, her an Türkiye'nin sınırlarının ötesinden Türkiye'ye karşı tehditler ulusal güvenlik riski olarak karşımızda dururken 'Olağan şartlariçerisinde yaşıyoruz' diyemeyiz.

Dolayısıyla tek başına bunun da bir olağanüstü milli güvenlik meselesi olduğunu görmek mecburiyetindeyiz." diye konuştu.

Kurtulmuş, "FETÖ'nün ve bütün terör örgütlerinin devletin içerisindenarındırılmasını sağlayana kadar olağanüstü hal uygulamasına ihtiyacımız olduğunubir kere daha sizlerle paylaşmak istiyoruz." ifadelerini kulandı.

CHP Grubu adına Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de, OHAL'in uzatılmasına neden “ret” oyu vereceklerini anlattı. Başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın OHAL ile ilgili sözlerini anımsatan Erkek, Erdoğan'ın 2010 yılındaki sözlerini şöyle aktardı:

“Ne diyor Erdoğan? ‘Terör örgütü Şemdinli’de vuruyor. İstismarcılar anında Ankara’dan ses veriyor. Terör örgütü ‘OHAL yeniden ilan edilsin Türkiye yeniden 1990’ların Türkiye’si olsun Türkiye üçüncü dünya ülkesi gibi görünsün’ diye kanlı eylemler yapıyor. Ankara’dan birileri anında terör örgütünün ekmeğine yağ sürüyor. Malum muhalefet partisi, MHP ‘OHAL ilan edilsin.’ diyor. O sizin karakterinizde var, bizim iktidarımızın karakterinde OHAL yok, o sizin aczinizin gereği. Terör istatistiklerinden olağanüstü hal dönemlerinde terörün zirve yaptığını göreceksiniz. Olağanüstü hal terörü derinleştirdi, halkı mağdur etti, terörün istismar zeminini güçlendirdi. Olağanüstü hal istemek, terörün diline teslim olmaktır' diyor. Olağanüstü hale ‘evet' diyenler için söylüyorum, demek ki terörün diline teslim oluyorsunuz, teröre hizmet ediyorsunuz.”

Erkek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başkanlık Sistemi'ne geçiş anayasası için danışmanlığını da yürüten anayasa profesörü AKP'li Burhan Kuzu'nun 1993 tarihli kitabındaki bölümü de okudu. Erkek, Kuzu'nun “OHAL süreçlerinde anayasayı değiştiremezsiniz, çünkü OHAL sürecinde olağanüstü yetkiler kullanan organların bu yetkilerle bir anayasa değişikliğine gitmesi demokrasiyi temelinden zedeler” ifadesini kitabından aktardı. Erkek'in bu örneği verdiği sırada TBMM sıralarından AKP İstanbul Milletvekili Kuzu'nun, kendi kitabındaki ifadeler için “Öyle bir şey yok” diye karşı çıkması dikkat çekti.

CHP: ‘OHAL CUMHURİYETİ YARATMAK İSTİYORSUNUZ
CHP'li Erkek, tutuklanan Ahmet Şık, Hüsnü Mahalli, Cumhuriyet Gazetesi yazarları, edebiyatçılar ve akademisyenleri anımsattı ve neden parti olarak OHAL'in uzatılmasına karşı çıkacaklarını şu ifadelerle özetle açıkladı:

“Siz bir OHAL cumhuriyeti yaratmak isteyebilirsiniz ama biz bir demokratik cumhuriyet yaratmak istiyoruz, cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak istiyoruz. Siz bugün OHAL’i uzatıyorsunuz, eğer bu sunduğunuz, millete sunmak istediğiniz paket yürürlüğe girerse -ki millet, egemenliğinin devrine kesinlikle müsaade etmeyecektir, bu referandumda size dur diyecektir ama- sizin amacınız sürekli bir OHAL’le ülkeyi yönetmek ama biz laik, demokratik cumhuriyete, demokrasiye ve özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkacağız. OHAL’le Anayasa’yı askıya aldınız, Anayasa’nın koruduğu hak ve özgürlükleri askıya aldınız ama şiddet, terör, kaos her geçen gün artıyor. Demek ki bizim OHAL’e değil, olağan süreçlere ihtiyacımız var; bizim hukuk devletine, demokrasiye, özgürlüklere ihtiyacımız var. İktidar olarak Anayasa’yı araç olarak kullanıyorsunuz ve otoriterleşme yolunda adımlar atmak istiyorsunuz. Bu, meşru ve haklı değildir ve hiçbir zaman da olmayacaktır. Anayasal denetimin amacı devlet erklerinin birleşmesinden doğacak keyfiliğe engel olmaktır değerli milletvekilleri, bu keyfiliğe yol açmak değildir.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.