Header Ads

Reina'da 39 kişiyi öldüren saldırgan aranıyor: Saldırganın güvenlik kamerasından edinilen görüntüsü yayınlandı

dw

Yılbaşı gecesi Ortaköy'de bulunan Reina adlı gece kulübüne düzenlediği silahlı saldırıyla 39 kişiyi öldüren saldırgan aranıyor. Saldırganın güvenlik kamerasından edinilen görüntüsü yayınlandı.

Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul'un ünlü gece kulübü Reina'ya düzenlenen, 39 kişinin hayatını kaybettiği 65'ten fazla kişinin yaralandığı saldırının failini arama çalışmaları sürüyor.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, saldırganın görüntüsü ortaya çıktı. Görüntüde, kapıda duran kişilerin ve bir köpeğin kaçıştıkları, saldırganın elinde uzun namlulu silah, yüzü kapalı, sırt çantalı bir şekilde geldiği ve kapıda bir kişiye ateş ederek içeri girdiği görülüyor. Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı.

Kırgız veya Özbek olabileceği iddiası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıyı 1 kişinin gerçekleştirdiğini ve saldırganın olay yerinden kaçmayı başardığını açıklamıştı.

Hürriyet'in haberinde, operasyonların IŞİD bağlantılı Türk Cumhuriyeti vatandaşları noktasında yoğunlaştığı belirtildi. Habere göre, saldırganın Kırgız ve Özbek olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Kurbanların kimlikleri

Saldırıda hayatını kaybeden kişilerin birçoğunun kimlik bilgileri belli oldu. Reina'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 39 kişiden 11'nin Türk vatandaşı, 24'nün yabancı, 4'nün ise kimliğinin henüz belirlenmediği öğrenildi. Hayatını kaybedenlerden yabancılar arasında 7 Suudi Arabistan, 2 Hindistan, 1 Kanada, 1 Suriye, 1 İsrail, 2 Tunus, 4 Irak, 1 Lübnan ve 1 Belçika vatandaşı olduğu belirtildi.

Başbakan Binali Yıldırım, saldırıya ilişkin açıklamasında "Türkiye'nin Rusya ile birlikte Suriye'de önemli bir inisiyatif alması ve Suriye'de uzun süren savaşı sona erdirme yönündeki adımları ve bunun daha sonra BM tarafından kabul edilmesi, bölgede terörle mücadelede ciddi bir başarı anlamına geliyor. Bundan sonra bu ve buna benzer olaylarla bütün ülkeler karşılaşabilir. Türkiye'de de olabilir ama terör bizi yıldıramaz" demişti.

Twitter'da da T.C. Başbakanlık hesabından saldırıya ilişkin paylaşımlar yapıldı.

Saldırganın meydana geldiği gece yeni yılı kutlamak üzere Reina'da 800 dolayında kişinin bulunduğu belirtiliyor. Saldırganın Reina'ya Noel Baba kılığında girdiği iddia edilmiş ancak Başbakan Yıldırım bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.