Header Ads

16. !F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali yaklaşırken: Ne izlemeli?

filmhafizasi.com

Bir !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali vakti daha geldi çattı! Peki, sıkı oyuncu kadroları ve sıkı kurgularıyla bu yıl 16.’sı düzenlenen festivalde neler izlemeli? Ekibimizden Nurbanu’ya sorduk ve sizler için ufak bir liste hazırladık:

  1. Planaterium (2016)
 
Fransız yönetmen Rebecca Zlotowski’nin üçüncü uzun metraj filmi Planaterium,  festivalin en iddialı yapımlarından biri. Güçlü ve naif oyunculuğuyla tanıdığımız Natalie Portman’lı film, hikâyesiyle birlikte kendi içinde de bir film aslında. Iki kız kardeşin ölülerle iletişime geçebildiğini fark eden bir yapımcının, bu doğaüstü özelliği filme taşımak istemesiyle süregeliyor ve olaylar bu bağlamda ilerliyor. Festivalin Galalar bölümünde gösterilecek olan film, izleme listenizde olması gerekenlerden.

  1. Akher Ayam El Madina (2016)

Mısırlı yönetmen Tamer El Said’in ilk uzun metraj filmi Akher Ayam El Madina, Türkçe ismiyle Şehrin Son Günlerinde, Khalid’in hayatı çevresinde gelişiyor gibi görünse de hikâyenin başrolü aslında, yaşadığı şehir olan Kahire. 2009 yılında çekilen film, şehir içindeki kaosla birlikte Khalid’in hayatındaki karmaşa ve çözümsüzlükler ile birleşince bir kurgudan ziyade reel hayatı anlatıyor hissi yaşatıyor seyirciye. Şehrin Son Günlerinde, Çektiği belgeseli tamamlamaya uğraşan Khalid’in dünyasına girmek ve toplumsal yaşantının bir bireyin hayatını ne denli etkilediğini görmek için festivalin kaçırılmaması gereken filmlerinden bir tanesi.

  1. En Men Som Heter Ove (2016)
İsveçli yönetmen Hannes Holm’un yönetmen koltuğunda oturduğu Hayata Rövaşata Çeken Adam, huysuz, aksi ve lanet yaşlı bir adamın aslında ne kadar öyle olmadığını anlatan hisli ve kalbe  iyi gelen bir film. Ölmek isteyen ama bir türlü beceremeyen Ove’un, hiç beklenmedik bir anda tanıştığı yeni komşusu ile sıcacık ve umut dolu bir hikâyeye dönüşüyor. Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar’a adaylığı bulunan film !f’in iddialı yapımlarından biri. Listelerinizden eksik olmasın.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.