Header Ads

2017 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'ne AP'nin foto-muhabiri Burhan Özbilici layık görüldü

dw

Hollanda merkezli Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı (World Press Photo) tarafından yapılan açıklamada, Associated Press (AP)  muhabiri Burhan Özbilici'nin 19 Aralık'ta Ankara'da sergi açılışı sırasında Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ne düzenlenen saldırı sırasında çektiği fotoğrafın layık görüldüğü belirtildi.

Vakıf açıklamasında, jüri üyelerinin Özbilici'nin saldırgan ve Rus Büyükelçi'nin görüldüğü fotoğrafının, "Zamanımızın nefretini gösteren çok etkileyici ve sarsıcı bir fotoğraf' olması sebebiyle 2017 Dünya Basın Fotoğrafı ödülüne layık görüldüğü vurgulandı.

Jürinin 80 binden fazla fotoğraf arasından seçim yaparak Özbilici'nin fotoğrafında karar kıldığı bildirildi. Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı, toplam sekiz kategoride 45 fotoğrafçının ödüllendirildiğini açıkladı.

125 ülkeden 5 binden fazla foto muhabir ve fotoğraf sanatçısı yarışmaya katıldı. Vakıf her yıl birinci seçilen fotoğrafı 10 bin euro para ödülü ile ödüllendiriyor. Bu yıl ödüller 60. kez verilmesi açısından önem taşıyor.

Ödül kazanan fotoğraflar 14 Nisan'da vakfın merkezi olan Amsterdam'da, daha sonra ise toplam 45 ülkede sergilenecek.

Burhan Özbilici 19 Aralık'ta Ankara'daki sergi açılışına katılmış, bu sırada Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından silahlı saldırı düzenlenmişti. Özbilici saldırıyı dakika dakika fotoğraflarıyla görüntülemişti. Saldırının ardından Türk basına verdiği demeçte, “Birbirini izleyen silah sesleri geldi ve panik oluştu. Büyükelçinin bedeni yere düştü, benden birkaç adım öteye. Üzerinde hiç kan göremedim. Sırtından vurulmuş olabileceğini düşündüm. Ne gerçekleştiğini anlamam birkaç saniyemi aldı. Bir adam önümde ölmüştü, bir hayat gözlerimin önünde yitip gitmişti” diye konuşmuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.