Header Ads

330'u akademisyen 4 bin 464 kişi daha kamudan ihraç edildi

dw/sputnik/bbc/başka haber

OHAL kapsamında 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlandı. Yeni KHK kapsamında 4 bin 464 kişi daha kamudan ihraç edildi. İhraç edilenler arasında 330 akademisyen bulunuyor.

Türkiye'de Olağanüstü Hal kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar ve göreve iade edilenlere ilişkin listelerin de bulunduğu 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımlandı.

KHK kapsamında 4 bin 464 kişi kamudan ihraç edildi, 16 kişi ise görevine iade edildi. Yeni KHK ile 2 kişiye de öğrencilik statüsü geri verildi. İhraç edilenler arasında 330 akademisyen bulunduğu bildirildi.

İhraç edilen akademisyenler arasında Anayasa Hukukçu İbrahim Kaboğlu da yer alıyor. Prof. Kaboğlu, Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Bir önceki KHK ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden (İLEF) 4 akademisyen ihraç edilirken son KHK ile İLEF'ten 11 akademisyen daha ihraç edildi.

İhraç edilen akademisyenler arasında Nur Betül Çelik, Mine Gencel Bek, Funda Başaran Özdemir, Funda Şenol Cantek, Ülkü Doğanay da yer alıyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden (Mülkiye) Ahmet Haşim Köse, Murat Sevinç, Pınar Ecevitoğlu, Gökçen Alpkaya da ihraç edilenler arasında.

"AKP Kitabı: Bir Dönüşümün Bilançosu" kitabının yazarı Doçent Bülent Duru ve kitabı birlikte yazdığı Profesör İlhan Uzgel de son KHK ile ihraç edilen isimler arasında bulunuyor.

İhraç edilen akademisyenler arasında bulunan bir diğer isim ise Türkiye'nin ilk nöropsikoloğu Prof. Dr. Öget Öktem Tanör oldu. 82 yaşındaki Tanör, Türkiye'nin ilk nöropsikoloji laboratuvarını kurmuştu. Tanör aynı zamanda 2002 yılında hayatını kaybeden anayasa profesörü Bülent Tanör'ün eşi.

HAS Parti kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Nazır Cihangir İslam da ihraç edilen akademisyenler arasında. İslam karara Twitter hesabından tepki gösterdi.


Yeni KHK ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) 2 bin 585, İçişleri Bakanlığı'ndan 49,  Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 417 ve Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 893 personel kamu görevinden ihraç edildi.

686 sayılı KHK ile Yargıtay Başkanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu'ndan da 10'ar kişi devlet memurluğundan atıldı.

TRT'den ise 88 kişi meslekten ihraç edildi.

17 kişi de göreve iade edildi

Resmi Gazete'de yayınlanan kararname ile 17 kişi ise görevine iade edildi.

Daha önce görevden uzaklaştırılan 2 Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 İçişleri Bakanlığı, 1 Kültür ve Turizm Bakanlığı, 9 Milli Eğitim Bakanlığı, 4 Sağlık Bakanlığı personeli ise göreve iade edildiği duyuruldu.

ABD'de öğrenim gören 2 kişinin de öğrencilik statüsü geri verildiği açıklandı.

125 binden fazla ihraç

Reuters haber ajansının verilerine göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'de 125 binden fazla kişi kamudan ihraç edildi, aralarında asker ve polisinde bulunduğu yaklaşık 40 bin kamu personeli de tutuklandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.