Header Ads

Ankara Üniversitesi'nde polis biber gazı ve TOMA'yla saldırdı, CHP'li milletvekilleri zincir oluşturdu


Olağanüstühal (OHAL) kapsamında hazırlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyenlerle ilgili Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde, bugün öğle saatlerinde, eylem yapılacağının duyurulması üzerine polis ekipleri, kampüs çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Üniversiteye girişte herkes kimlik kontrolüyle içeri alınırken, birçok öğretim üyesi ve öğrencinin de üniversiteye alınmadığı görüldü.

CHP'Lİ VEKİLLER KAMPÜSE GİRMEK İSTEDİ, ÖZEL GÜVENLİK ENGEL OLDU

CHP’li milletvekilleri Necati Yılmaz, Selin Sayek Böke, Zeynep Altıok, Yasemin Öney Cankurtaran, Candan Yüceer, Gaye Usluer, Veli Ağbaba, İbrahim Özdiş, Murat Emir, Hilmi Yarayıcı, Mustafa Akaydın, Sencer Ayata, Ali Şeker, Orhan Sarıbal, Mahmut Tanal, Barış Karadeniz akademisyenlere destek olmak için Cebeci kampüsüne geldi.ancak üniversitenin özel güvenlik görevlileri, valilik kararını gerekçe göstererek, vekilleri kampüs kapısından içeri almadı.

CHP'li vekiller, bir süre üniversite rektörüne ve diğer yetkililere telefonla ulaşarak, kampüs içeresine girmeyi bekledi. Daha sonra milletvekilleri, kapıda özel güvenlik görevlilerini zorlayarak, içeri girmeye çalıştı. Bu sırada CHP'lilerle polis arasında arbede yaşandı.

CHP'li vekiller polisin önünde zincir oluşturarak müdahale edilmesini engellemeye çalıştı.

Daha sonra ise basın açıklaması yaptı.

KAMPÜSTE POLİS MÜDAHALESİ; 5 GÖZALTI

Milletvekillerinin üniversite kampüsüne girmesinin ardından çevik kuvvet ekipleri de kampüs alanına girdi. Yaşanan arbedede polis, öğretim görevlilerine ve öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Üniversitenin İletişim Fakültesi'ne doğru koşan çevik kuvvet ekipleri, burada 1 öğretim görevlisi ve 1 öğreniciyi gözaltına alarak, kampüs dışına çıkardı.

Polis ekipleri, daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne giderek. 1'i öğretim görevlisi 2'si öğrenci olmak üzere 3 kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvet ekiplerinin, üniversite kampüsünde bekleyişi sürüyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.