Header Ads

CHP'de Anayasa değişiklik paketini Anayasa Mahkemesi'ne götürmeme eğilimi ağır basıyor

Milliyet / Meriç Tafolar ve Başka Haber

Partisinin MYK toplantısına başkanlık eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarına FETÖ ve PKK’nın da, “hayır” cephesinde yer aldığı iddiasından hareketle CHP ile bazı terör örgütlerini yan yana göstermek isteyen Başbakan Binali Yıldırım ve hükümet cephesinin açıklamalarına yanıt vermemeleri talimatı verdiği öğrenildi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda Kılıçdaroğlu’nun, Türkiye’deki tüm köy ve mahalle muhtarlarına mektup yazacağı belirtildi. 50 bini aşkın muhtara iletilecek mektupta, referandumda neden “hayır” oyu kullanılması gerektiğini anlatacak duygusal bir içeriğin kullanılacağı ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun referandum sürecinde yörükler ve göçmenlerle de ayrı ayrı buluşacağını belirttiği öğrenildi.

Logosuz kampanya

CHP’nin partiye ait arabalarında parti logolarının ve altı ok simgelerinin sökülmesi kararı da alındı. Toplantıda, “kurumsal olmayan” ve “logosuz” bir kampanyanın yürütülmesi benimsendi.

Toplantıda, Kılıçdaroğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne gidilip gidilmemesi yönünde kurmaylarının görüşlerini sorduğu, ancak bu yönde bir karar açıklamadığı ifade edildi. Kılıçdaroğlu başta olmak üzere kurmaylarının eğiliminin Anayasa Mahkemesi’ne gidilmemesi yönünde olduğu öğrenildi.

Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Anayasa Mahkemesi'ni sert bir dille eleştirmişti:

"Bakın açık ve net söylüyorum, o Anayasa Mahkemesi Anayasayı korumakla görevli olan bir mahkeme olma niteliğini kaybetmiştir. O Anayasa Mahkemesi milletin çıkarlarını savunan bir mahkeme olmaktan çıkmıştır. O kadar ki eskiden aldığı kararları bile reddeder konuma gelmiştir. Eğer bir Anayasa Mahkemesi iktidarın sopası hâline gelirse, nasıl karar vereceğine dair bilgiyi, talimatı beklerse o Anayasa Mahkemesi Anayasa Mahkemesi olmaktan çıkmıştır. Acaba şu beklenti içine mi girdiler: Nasıl olsa Cumhurbaşkanı yarın atama yapacak, 15 kişiden 12’sini bizden seçecek, o 12 kişiden birisi de ben olayım, onun gözüne gireyim. Bunu yapan kişiler hâkim olamazlar, yargıç olamazlar. Hukuka ihanet ediyorlar, açık ve net söylüyorum duysunlar, hukuka ihanet ediyorlar, hukukun üstünlüğüne ihanet ediyorlar. Milyarlarca lirayı alacaksınız bir fona koyacaksınız, Türkiye’nin en değerli kurumlarını koyacaksınız, birilerine peşkeş çekeceksiniz, denetlenemez hâle gelecek ve Anayasa Mahkemesi karar vermeyecek. Hangi demokrasiden bahsediyorlar bunlar? Üzüldüğüm nokta, hukukun hâkimler tarafından katledilmesidir. Siyasileri anlarım bir noktaya kadar ama hâkim olan birisi hukuku nasıl katleder? Kendi insanının, kendi vatandaşının hakkını ve hukukunu nasıl korumaz? Kimden talimat bekliyorlar bugüne kadar? Bunu içime sindiremiyorum ve doğru da bulmuyorum. Bunun adına doğru dürüst Anayasa Mahkemesi de denmez, hangi Anayasa Mahkemesi bu? Dün verdiği kararı iki gün sonra inkâr eden mahkemeye Anayasa Mahkemesi mi denir? Her önüne gelenin önünde düğmelerini ilikleyen kişiye Anayasa Mahkemesi mi denir, hâkim mi denir bunlara?"

Dilimizi sadeleştirelim

Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Varlık Fonu’na yeni aktarımlar yapılmasına yönelik eleştirilerini sıraladığı, konunun gündemden düşürülmemesini talep ettiği, “Ancak dilimizi biraz daha sadeleştirelim” ifadesini kullandığı belirtildi.

İhraçlar için çalışma grubu

Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, önceki günkü KHK başta olmak üzere kamudan çıkarılan akademisyenlere yönelik bir dizi çalışma yürütülmesi konusunda kurmaylarına talimat verdi. Bu konuda, akademisyenlerin CHP’li belediyelerde danışman statüsünde istihdam edilip edilemeyeceğine yönelik bir ön çalışma yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Kılıçdaroğlu’nun MYK toplantısından sonra bazı reklamcılar, bazı gönüllü grupları ve bir araştırma şirketiyle ayrı ayrı görüştüğü öğrenildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.