Header Ads

#DirenKuyu Sondaj kuyusuna düşen yavru köpek kurtarma çalışmalarının 10. gününde kurtarıldı


Beykoz Dereseki köyünde 70 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpek ekipler tarafından kurtarma çalışmalarının 10. gününde kurtarıldı. Beykoz'da 10 gündür çukurda mahsur olan köpek Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun dün kullanmaya başladığı sistem geliştirilerek kurtarıldı.

“KUYU”YU KURTARANLAR ANLATTI; SAĞLIK KONTROLÜNE GÖTÜRÜLDÜ

Beykoz'da kuyuya düşen yavru köpek 10 gün sonunda kurtarıldı. Beykoz'un Dereseki Köyü'nde 70 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpek bu sabah saat 06.00 sıralarında kurtarıldı. Yaklaşık 30 santimetre çapında 70 metre derinliğindeki kuyuya düşen köpeği kurtarmak için 10 gündür ekipler uğraşıyordu. Köpeğe "Kuyu" ismi verilmişti.

AFAD ve itfaiyenin yanı sıra Zonguldak'tan olay yerine gelen Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TKK) bağlı ekip de çalışmaları sürdürüyordu. Yeni bir yöntem deneyen ekipler, su boruları birleştirilerek içinden geçirilen çelik halatla birlikte yavru köpeği kuyudan çıkardı. Kurtarma anında orada bulunan hayvanseverler büyük sevinç yaşadı.

'Kuyu' ismi verilen köpek Beykoz İtfaiye Grubu tarafından sahiplendi. Beykoz itfaiye grubunda görevli itfaiye eri Veysel Sivri, “ Deneme yanılma ile sistemi geliştirdik. Son olarak JoyStick ile çalışan bir kol geliştirdik. Bu kol ile köpeği yakalayarak yukarı çektik” dedi. Çalışmaları yakından takip eden Hayvan Hakları Konfederasyonu İstanbul Koordinatörü Barış Şengün de “Çok mutluyuz. Biz devletin güçlü elini gördük” dedi. Şengün, “Artık bu, ülkede hayvan haklarında insan hakları kadar üst seviyede olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Beykoz Belediye başkanı Yücel Çelikbilek de köpeğin getirildiği Beykoz İtfaiye Grubu binasına geldi. Çelikbilek, “Arkadaşlara teşekkür ederim. Bu bir başarı oldu” dedi

Veteriner Yağmur Gündüz, ”Kuyu köpeğin ilk müdahalesi yapıldı. Genel sağlık durumu gayet iyi gözüküyor” ifadesini kullandı.

Köpeğin sahiplerinden Emin Olgun da ”Kuyunun bir kardeşi var, annesi babası var. Bizim arazimizde besliyoruz. Kayboldu zannettik. Bizim personellerimizden biri kuyudan ses geldiğini söyledi. Kuyunun üstü kapalıydı ,kar yağışı nedeniyle üzerindeki poşetler düşmüş. Köpekte düşmüş kuyuya. Ardından 2 gün biz kendimiz çabaladık başarılı olamayınca itfaiyeye haber verdik. 3-4 kişinin bakmış olduğu bir hayvan” diye konuştu.

Kuyu adı veriler köpek, veteriner ekipler tarafından alınarak Fatih’teki hayvan hastanesine götürüldü.

KURTARILAN KÖPEK KUYU'NUN SAĞLIK DURUMU İYİ, İŞTAHI YERİNDE

BEYKOZ'da kuyuya düşen yavru köpek 'Kuyu', Fatih'te bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Hayvan Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Kuyu'yu muayene eden veteriner hekim, 11 gündür kuyuda olmasına rağmen sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyledi.

Dereseki Köyü'nde 70 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpek 'Kuyu' kurtarılmasının ardından İBB Hayvan Hastanesi'ne getirildi. İlk muayenesi yapılan köpek hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Büşra İnal Günay, “11 gün kuyuda kalmasına rağmen sağlık durumu gayet iyi' diye konuştu. İleri tetkikler için kan tahlili yapılacağını belirten Günay, “İştahı yerinde. Buradan kalıcı yerine gidecek, orada sıkı sık ziyaret ederiz" dedi.

“BU GECE BU İŞ BİTECEK' DEDİK"

Kuyu köpeği kurtaran isimlerden biri olan Beykoz itfaiyesinde görevli olan Vedat Zor, Kuyu'nun AFAD, Zonguldak Türkiye Taş Kömürü Kurumu(TTK), hayvan hakları savunucuları, Beykoz Belediyesi ekiplerinin işbirliğiyle kurtarıldığını söyledi. İtfaiyeci Zor, “Bu ekip olarak yapılan bir iş. Diğer ekiplerle koordinasyonlu olarak yaptığımız bir iş. Birbirimizi kırmadan, dinleyerek, anlayışlı bir şekilde 10 gün boyunca çalıştıkö dedi. Köpeğin kurtarılmasına yönelik ciddi bir medya ve toplum baskısı oluştuğunu belirten Zor, “Bu gece bu iş bitecek' dedik. 48 saattir ayaktayız. Pnömatik kollu bir aletle köpeği sıkıştırarak kuyudan çıkarmayı başardık" dedi.

“BİR DAHA BÖYLE BİR OLAY YAŞANIRSA NE YAPACAĞIMIZI BİLİYORUZ"

Köpeğin kurtarılmasını sağlayan sistemi geliştiren itfaiyeci Veysel Sivri ise, meslek hayatında bir sürü olayla karşılaştıklarını ancak bu olayın, yerinin farklı olduğunu söyledi. Sivri, “Bu bizim için ders oldu. İnşallah bir daha karşılaşmayız ama bir daha böyle bir olay yaşanırsa ne yapacağımızı biliyoruzö dedi. Basının ve kamuoyunun ilgisine şaşırdıklarını belirten Sivri, “Bugüne kadar onlarca kurtarma yaptık. Bu tip bir ilgi olmamıştı. Bu kez biz de şaşırdık. Sonuçtan memnunuz" dedi.

İtfaiyeciler sahibinin izin vermesi halinde Kuyu'ya itfaiye merkezlerinde büyütüp bakmayı istediklerini söylediler.
Ramazan EĞRİ-Cengiz ÇOBAN-Ezgi ÇAPA-İdris TİFTİKCİ/İSTANBUL, (DHA)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.