Header Ads

CHP: Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Bu rejimi onlara değiştirtmeyeceğiz


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, referandum sonuçlarıyla ilgili NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Referandumda manipülasyon yapıldığını dile getiren Özgür Özel, şu ifadeleri kullandı:

"Anadolu Ajansı’nın ilan ettiği, YSK’nın ilan ettiği sonuçlara göre 'evet' önde görünüyor. İtiraz süresi içindeyiz. Sonucu değiştirecek, farklılaştıracak sayıda sandığa itirazımız söz konusu. Akıl almaz şeyler yaşandı. Büyük manipülasyonlar var. İtirazlar sonuçlanana kadar bu sonuçların 'evet önde' demek için erken olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de sonucu değiştirebilecek çok sayıda sandıkta, çok farklı türden itirazlar var.

Aslında seçimin tam bir hukuksuzluk hali içinde sayımların gerçekleştiği ortada. Seçimden hemen önce neler yaşandı bunu görmezsek bu parlamentoya, bu ülkeye, bu rejime, bu demokrasiye sahip çıkanlara saygısızlık yapmış oluruz. Bütün anayasa değişikliği ile ilgili kamuoyu araştırması yapanlar sonucu bıçak sırtı görürken, iktidara yakın bir şirket bir sonuç açıklayacak yüzde 60’ın üzerinde olacak şeklinde söylenti çıktı. Bu; katılımı düşürmeye, yılgınlık yaratmaya yönelik olacaktı. Bu oyuna düşmedik.

Önceden bilinen, ismi ilan edilen, iktidar partisine yakın, devletten ihale alan bir şirket yüzde 61 diyor. Hata payı bunlarda yüzde iki ama yüzde 61 diyor. Anadolu Ajansı, yüzde 65’ten açıklayacak ki, sandıktaki gözlemcimiz, müşahidimiz, görevlimiz 'Olmadı bu iş, bitti' deyip sandığı terk etsin... Anadolu Ajansı yüzde 65’ten başlıyor, yüzde 51’le bitiyor.

"HAKEM BİZİM KALEYE ŞUT DA ÇEKTİ"

YSK sayım sırasında kural değiştiriyor. Futbol maçı sırasında oyunun kuralını değiştiriyor. Hakem bizim kaleye şut da çekti. Bir zarfta mühür yoksa ya da pusulada mühür yoksa o oy geçersizdir. Bu şekilde 2.5 milyon oy var. Bunlar geçersiz olsa seçimin seyri değişecek. Bu oylar geçerli olacak denildiği için mühürsüz oyları akşam herkes mühürledi. Tam bir hukuksuzluk hali var.

Kamudan çok ihale alan, kamudan beslenen bir şirkete yaptırılan manipülatif 61 açıklaması, AA’nın manipülatif bir şekilde yüzde 65’le televizyona ilk bilgileri vermesi, YSK’nın geçersiz oylarla ilgili kararı... Düşünün ben 'hayır' vermeye gitmişim, elinde 'evet' mührü var.

"ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ"

Devlet devlet olmaktan çıkmış, çıkar amaçlı organize bir suç örgütü gibi çalıştı dün. Rejim değiştirem amaçlı bir suç örgütüyle karşı karşı karşıyayız.

Birileri dışarıda oy pusulasını dağıtır, öbürüyle yer değiştirir. Şırnak, Trabzon, Edirne’deki pusulaların YSK’nın pusulası olduğunu gördün mü? Ya YSK’nın pusulaları basılmışsa? Tam bir hukuksuzluk hali var. 'Evet' oyu, her 'hayır' oyu kadar müteberdir. Hepimizin güvencesi olması gereken YSK, vatandaşı aciz bıraktı, hukuksuz bıraktı. Vatandaşı kör kuyularda bıraktı. Bütün şüpheleri de üzerilerine çektiler.

"BUNUN HESABI SORULUR"

YSK, AA ve devlet tarafından beslenen manüplatif anket şirketleriyle siyasi çıkar amaçlı, rejim değiştirme amaçlı bir organize suç örgütüne çevirdiler devleti. Bunun hesabı sorulur. Bugün sorulmazsa yarın sorulur.

"YÜZDE 49 DA OLSA BÜYÜK ZAFERDİR"

'Hayır' yüzde 49 da olsa, bu büyük zaferdir. Bu zafer CHP’nin zaferi değildir. AK Parti'li MHP'li; bu ülkede yaşayan Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle; bu ülkenin kuruluşunu bilen, bu ülkenin geleceğine inanan herkesin zaferidir. Devletin tüm uçak ve helikopterleri, makam araçları kullanıldı. Televizyonlarda 18 dakika 'evet', 1 dakika 'hayır' konuşuldu. Cumhurbaşkanının AK Parti’nin icraatlarını anlattığı, CHP Genel Başkanı'nı hedef aldığı, toplu açılış törenleri...

"BUNDAN SONRA BALKON KONUŞMASI YOK"

Ayıracaklardı bizi, ayrıldık mı? Yüzde 49 muhteşem bir zaferdir. 49 ile 51 beraberiz. 51'den 1'i fikir değiştirse, 51'e 49 yer değiştirir. Bu kutuplaştırma, düşman yaratma, şeytanlaşma, gücünü hissetirme politikasının çöktüğü gündür. Balkonlara veda etmeye çıktılar. Bundan sonra balkon konuşması yok. Sen kimsin diye bağırıyor. Sen kimsin be derler adama... Karşında 49 var. Yüzde 51 ile bir sorun yok. Bu CHP’nin başarısı değil ama CHP çok önemli bir aktördür. Bu yüzde 49 kendisini hiçbir yerde yalnız hissetmeyecek, hukukuna da oyuna sahip çıkacağız. Kazansaydık da sokağa çıkmayacaktık. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz, demokrasi içinde kalarak, demokrasi içinde kalarak demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Bu rejimi onlara değiştirmetmeyeceğiz. Bu iradeyi ortaya koyanların gözlerinde özgürlük ışığı, kardeşlik ışığı ve kucaklaşma var.

"KESİNLEŞSE YÜRÜRLÜKTE OLACAK AMA MEŞRU OLMAYACAK"

Sonuçlar henüz kesinleşmedi. Sonuçlar kesinleşirse, bu anayasa yürürlükte olacak ama meşru olmayacak. OHAL’de yapıldığı için, "hayır"ın üzerine yapılan baskıyla meşru olmayacak. Kenan Evren’in yüzde 92’yle taşıyamadığı anayasayı Tayyip Erdoğan'a yüzde 51 ile taşıtmazlar. Biz demokrasi içindeyiz. Size rağmen kucaklaşacağız.

MHP ve AKP'nin dostuğu mezara kadar değil, pazara kadardı. MHP’liler kendileri sanıyorlardı ki yanlışa bütün sevenlerimizi ortak edebiliriz. Ortak olmadıkları ortaya çıktı. MHP, MHP yönetimine rağmen önemli bir parti olmaya devam edecek. Bu işin en büyük kaybedeni bu yanlışı başlatan, bu ülkeyi ateşe atan MHP’yi yönetenler olduğunun altını çizmek istiyorum.

"ARTIK BAMBAŞKA BİR SÜREÇ BAŞLADI"

CHP 'Ülke yanıyor biri saçını tarıyor' moduna girmeyen bir partidir. CHP, demokrasiye sahip çıktı. Biz meselenin farkındaydık, buna uygun davrandık. Yarın 51’e döner mi bilmem. 51'de olsa 49'da olsa baş tacıdır, kimse kendini yalnız, kimse kendisini kaybetmiş hissetmesin. Bu kutuplaşma siyasetinin mimarlarına rağmen 51 'evet' veren de bize çok yakındır. Ayrılın dediler, ayrılmadık. 51’de olsa, 49’da olsa farketmez, biz birlikteyiz. Parlamentoya, rejime, demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Artık bambaşka bir süreç başladı."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.