Header Ads

CHP'li Yılmaz: Genelkurmay Başkanı'nın derhal görevden alınması gerekir


DHA/Meclis Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanması hakkında Genelkurmay Başkanlığı'nca inceleme başlatılmasına ve 'Kasıt yok, kusur var' değerlendirmesine ilişkin "Balıkesir'de büyük kusur var evet. Eşek adasına ses çıkarmayan Genelkurmay Başkanı, Balıkesir'deki olaya da ses çıkarmamıştır. Siyasi sorumlusu Genelkurmay Başkanıdır. Derhal görevden alınmalıdır. Böyle büyük bir kusura nasıl sebebiyet verdi diye Genelkurmay Başkanını hemen görevden alsınlar" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "referandum gecesi, özellikle YSK'nın içerisinde olduğu siyasi mühendisliğin, Türkiye'nin demokratik imajına ciddi gölge düşürdüğünü" iddia etti.

Bütün seçimlerde vali, kaymakam, TRT, havuz medyasının aktif rol oynadığını bildiklerini ileri süren Yılmaz, ancak bu kez şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemle YSK'nın, devlet destekli siyasi mühendisliğin içinde yer almasını düşünemediklerini söyledi.

Yılmaz, bunun, seçmen ne derse desin Türkiye'nin demokratik seçim yapabilme yetisinin olmadığını gösterdiğini öne sürerek, sandık ve seçim güvenliğinin her şeyden önemli hale geldiğini ifade etti.

AGİT'in bu ayın sonunda nihai raporunu açıklayacağını anımsatan Yılmaz, ilk raporda yer alan "seçimlerin adil, eşit yapılmadığı, demokratik standartlara uymadığı" tespitlerinin, nihai raporda da teyit edilebileceğini belirtti. Yılmaz, Avrupa Konseyinde, Türkiye'nin yeniden denetime alınması konusunun oylanacağına işaret ederek, Türkiye'nin denetime alınması halinde, ilk kez denetimden çıkan bir ülkenin, antidemokratik uygulamaları nedeniyle denetime tabi tutulmuş olacağına dikkati çekti.

Yılmaz, AB sürecinin donduğunu, bundan sonra ciddi sıkıntılar yaşanacağını, Türkiye'nin ihracat, turizm, yatırım ve ekonomisinde ciddi sorunlarla karşılaşılacağını öne sürdü. Yılmaz, "Türkiye'de devlet destekli YSK'nın taşeronluk yapmasıyla üretilen bu siyasi sonuç meşru değildir. Dünya da bunu meşru kabul etmiyor, alay konusu haline getirildik." diye konuştu.

Bugünün, Ermeni iddialarıyla ilgili, sözde soykırımın sürekli canlı tutulduğu bir gün olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye'ye dönük bu tür iddiaları gündeme getirenlerin zerre kadar iyi niyetli olmadığını vurguladı.

Öztürk Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu iddialar, 'Türkiye'yi acaba köşeye sıkıştırabilir miyiz, siyasi şantajla hizaya getirebilir miyiz' düşüncesinden üremiştir. Bosna, Irak, Suriye'deki ve dünyanın pek çok ülkesindeki katliamları, hafızalarında tutmayan çevreler, her nedense Ermeni iddialarını sürekli gündemde tutmaktan vazgeçmiyor. Türkiye'nin yüzleşmeyeceği bir tarihi yoktur. Tarihimizin her dönemiyle yüzleşmeye hazırız. Yeter ki yüz yüze gelebileceğimiz bir ortağımız olsun. Biz Ermenistan'ın tabularıyla, önyargılarıyla, bize dayatmaya çalıştığı soykırım iftirasıyla yıllardır uğraşıyoruz. Dünyada Ermeni diasporasının en büyük marifeti, Ermenistan'ı kalkındırmak değil, Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak olmuştur. Ermeni halkıyla dost, kardeş olabileceğimizi belirtiyoruz. Fakat Ermenistan'ın bu iddialarından vazgeçmesi gerekiyor. Türkiye ile iyi komşuluk ilişkisine girebilmesi için işgal ettiği Karabağ'dan çekilmesi, Karabağ dışındaki Azeri topraklarından çekilmesi lazım. Ermenistan, bir taraftan mağduriyet yaratıp, diğer taraftan toprak kazanma stratejisini uyguladığı sürece bizim Ermeni yönetimine saygımız olmayacaktır. "

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Balıkesir'de askeri törenle karşılanmasına ilişkin başlatılan incelemeyi de değerlendirdi. CHP'li Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ege'de Eşek Adası'na Yunan Savunma Bakanı geldi. Milli Savunma Bakan ise 'Şov yaptı Yunan Savunma Bakanı' diye açıklama yaptı. Hava Kuvvetleri Komutanı ise Sayın Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasına ilişkin 'Genelkurmay Başkanı’mızın direktifi üzerine inceleme başlattık, raporumu tamamladım. Kasıt yok, kusur var' dedi. Herhalde birileri üzülmüş. Türkiye'nin ana muhalefet partisi başkanıyla ilgili bu tırnak içinde 'kusur'a kim mahal verdi diye araştırma yapıyorlar. Bunların kanına dokunmuş. Bu zatı muhteremlerin Barzani gelirken İstanbul ve Ankara'ya, altına kırmızı halılar serildiği, göndere bayrak çekildiğinde, Yunan Savunma Bakanı Eşek Adası’na gittiğinde bunların kanına dokunmuyor mu? Balıkesir'de büyük kusur var. Evet. Eşek Adası’na ses çıkarmayan Genelkurmay Başkanı, Balıkesir'deki olaya da ses çıkarmamıştır. Siyasi sorumlusu Genelkurmay Başkanı’dır. Derhal görevden alınmalıdır. Türkiye'nin bir ordusunun başındaki kişinin bu kadar siyasi işlere karışması, ordunun yüreğimizdeki asker sevgisine ciddi darbedir. Siyasetin şakşakçılığını yapmak onlara düşmez. Onlar görevlerini yapsınlar. Ege'de işgal altında olan ada, adacık ve kayalıklarla ilgili bir şey yapsınlar. Bunlara kim göz yumuyor onları araştırsınlar. Ana muhalefet partisi başkanına gösterilen muamele maalesef Eşek Adası’nda şov yaptığı söylenilen Yunan Savunma Bakana gösterilen muameleden daha kötüdür. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alsınlar hemen. Böyle büyük bir kusura nasıl sebebiyet verdi diye Genelkurmay Başkanı’nı hemen görevden alsınlar"

"SAYIN CUMHURBAŞKANI AKP'NİN MYK'SINA BAŞKANLIK YAPTIĞI GÜN ARTIK BENİM CUMHURBAKANIM DEĞİLDİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni sistemde parti genel başkanı olmasının söz konusu olduğunun anımsatılması üzerine CHP'li Yılmaz, "Bir milletvekili, Öztürk Yılmaz olarak sevap veriyorum. Sayın Cumhurbaşkanı, AKP'nin genel başkanı olduğu gün ve AKP'nin genel merkezine girip, MYK'sına başkanlık yaptığı gün artık benim cumhurbaşkanım değil, AKP Genel Başkanıdır. Ben artık böyle bir durumu tanımıyorum ve saygı da duymuyorum. Çünkü cumhurbaşkanı tarafsız olur" diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.