Header Ads

CHP: Yüksek Seçim Kurulu, referandumu iptal etmelidir

dw/dha

CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, "Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirildi. Ama biz de bu koşullara rağmen elimizden gelen her turlu çabayı gösterdik" dedi.

'Evet'i savunanlar hukukun dışına çıktı ama biz özenle hukukun içinde kaldık" dedi.

Anayasaların birer toplumsal uzlaşma belgesi olduğunu söyleyen CHP lideri, "Hepimizin, 80 milyonun anayasası olmalı. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı. Toplumun en az yüzde 50'si bu anayasaya 'hayır' diyor. Bu noktada siyasilere bir görev düşüyor. Anayasayı bir toplumsal uzlaşma belgesine dönüştürmek" diye konuştu.

Referandumda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararıyla, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, TBMM'den geçen seçim kanununun 98 ve 101'inci maddelerine atıfta bulundu.

Söz konusu yasalara göre mühürsüz pusula ve zarfların geçersiz olduğunu belirten CHP lideri, "YSK bu referandumu tartışmalı hale getirdi" dedi.

'Sonuna kadar takip edeceğiz'

YSK'ya, "Kendini hangi gerekçeyle parlamentonun üzerinde görüyorsun?" sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, "Bunu sonuna kadar takip edeceğiz" ifadesini kullandı.

Kuralların yasalara aykırı olarak ihlal edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Milletin kararına saygılız. Ancak YSK milletin kararına gölge düşürmüştür" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, genel merkezde basın toplantısı düzenledi. Tezcan, "Milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek bir karar vardır; seçimin, Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesidir" dedi.

Tezcan,Ankara Kazım Karabekir İlkokulu'nda 2227 nolu sandıktaki çıkan mühürsüz oyların sandık kurulu tarafından mühür basıldığını belirterek olaya ilişkin çekilmiş görüntüleri basın toplantısında yayınladı.

Tezcan, "Oy pusulaları ve zarfları, mühürsüz olarak geçersiz sayılması demek, siyasi partilerin sandık kurullarına üye vermesi hükmünü fiilen anlamsız hale getirmektir. Yok etmektir. Çünkü siyasi partiler sandık kuruluna üye olarak o üyeler yoluyla dışardan oy getirip torbalara sandıklara sokulmasını önlemek üzere bu mühür getirilmiştir. Dışardaki oylarla değiştirilmesini önlemek üzere getirilmiş bir önlemdir. Özellikle bir videomuz var, sayım sırasında. Sosyal medyada üretilmiş bir görüntü değil. Gerçek bir görüntüdür. Bu uygulamanın nasıl bir seçim yaptığımızı en çıplak şekilde gösterdiğini birlikte göreceğiz. Bu bizim avukat arkadaşımızın, kadın arkadaşımızın açık uyarısı itirazıdır. Sonuçta YSK tercih mühürlerinin kullanılacağını genelgeyle belirlemesine rağmen, evet mühürleriyle ilgili karar vererek bir başka usulsüzlüğe yol açmıştır. YSK bu referandumda aynen şunu söylemiştir. Özeti şudur, bizi buraya getiren irade bunu istiyor demiştir. YSK 2017 referandumunda ne yazık ki bizi buraya getiren irade bunu istiyor ifadesini eylemleriyle göstermiş ve kullanmıştır" diye konuştu.

Tezcan, "Milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek bir karar vardır; seçimin, Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesidir" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.