Header Ads

Yurtta #1Mayıs coşkusu


Mersin'de sakin 1 Mayıs kutlamaları


İbrahim MAŞE- Mustafa İNSAN-T olunay DUMAN/MERSİN, (DHA)- MERSİN'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalara CHP Mersin Milletvekilleri Hüseyin Çamak, Aytuğ Atıcı, Serdal Kuyucuoğlu, Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan ile yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Gruplar, 'Yaşasın 1 Mayıs', 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Yaşasın işçi dayanışması' sloganları atıldı. Tertip komitesinin katılımcılara hitabının ardından katılımcılar davul zurnayla 1 Mayıs'ı kutladı.

Yaklaşık 2 saat süren etkinliklerin ardından kutlama olaysız bir şekilde son buldu.


Uşak'ta 1 Mayıs kutlaması

Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)- UŞAK'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kutlandı.

Uşak Belediyesi önünde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle saat 15.00'te toplanan kalabalık, İsmetpaşa Caddesi'nde sloganlar atarak 15 Temmuz Şehitler Meydanı'na yürüdü. Meydan girişinde önlem alan polis gelenleri titizlikle aradı. Alanda toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup, 'Direne direne kazanacağız', 'Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz' sloganları attı. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba da yürüyüşe katılarak destek verdi.

Miting alanını dolduran kalabalığa konuşma yapan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Sözcüsü Burak Yavaş, Türkiye'de OHAL kapsamında ayaklar altına alınan bir hukuk sistemi bulunduğunu savunurken şöyle dedi:

"Yurttaşların temel hak ve özgürlüklerini keyfi biçimde gasp edildiği bir rejim var. Bunun en iyi örneğini Antalya'da ilan edilen alkol yasağından anlıyoruz. Bu süreçte 100 binden fazla kamu emekçisini ve işçiyi haklarında hiçbir yargı kararı bulunmadan işlerinden eden KHK'lara, OHAL fermanlarına hayır demek için 1 Mayıs'ta alanlardayız."

Konuşmaların ardından miting alanındaki kalabalık çalan şarkılar eşliğinde halay çektikten sonra dağıldı.

Hatay’da 1 Mayıs yürüyüşü

Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA) HATAY'da 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle çeşitli sendika ve partiler ile STK'ların organizesinde yürüyüş düzenlendi.

Defne İlçesi'ne bağlı Doğuş Okulları önünde başlayan yürüyüş sloganlar eşliğinde Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi önüne kadar devam etti. Yürüyüşe katılanların pankartları dikkat çekerken, polisler de yürüyüş güzergahını bariyerlerle çevirip, vatandaşların güvenliğini sağladı. Selim Nevzat şahin Anadolu Lisesi önündeki alanda toplanan yaklaşık 600 kişilik grup burada davul zurna eşliğinde halaylar çekerek eğlendi. Grup yapılan konuşmaların ardından seslendirilen türkülerle coştu. Geçtiğimiz yıllardaki 1 Mayıslara oranla sade ve düşük katılımlı gerçekleşen etkinlik, konser sonunda vatandaşların dağılmasıyla olaysız sona erdi.

Adana'da sakin 1 Mayıs

Murat KİBRİTOĞLU- Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA) - ADANA'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen kutlamalara yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Mimar Sinan Kültür Merkezi önünde toplanan katılımcılar, yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Uğur Mumcu Meydanı'na yürüdü. Geniş güvenlik önleminin alındığı meydana vatandaşlar üst araması yapılarak alındı. Kutlamalara CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Zülfikar İnönü Tümer, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin, Seyhan İlçe Belediye Başkanı Zeydan Karalar da katıldı.

'Yaşasın 1 Mayıs', 'Yaşasın işçi dayanışması' sloganlarının atıldığı kutlamada vatandaşlar, davul zurna eşliğinde halay çekti. Tertip komitesinin katılımcılara hitap etmesinin ardından sahneye çıkan yerel sanatçılar, türküler seslendirdi. Katılımcılar da halaylarla eşlik etti. Olaysız geçen 1 Mayıs kutlamaları, 3 saatlik bir programın ardından son buldu.

Batman, Siirt ve Elazığ'da 1 Mayıs kutlamaları

Arif ARSLAN- Turan KOYUNCU- Şahismail GEZİCİ- Reşat YİĞİZ / ELAZIĞ, (DHA) - BATMAN, Siirt ve Elazığ'da bugün kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, coşkulu gösterilere sahne oldu. Olaysız geçen kutlamalara katılan gruplar, etkinlik sonrasında sessizce dağıldı.

Siirt Belediye İş Sendikası önünde toplanan işçiler kutlama yapmadan, basın açıklamasından sonra dağıldı. Belediye İş Sendikası önünde toplanan işçiler adına konuşan Belediye İş Sendikası Başkanı Halit Akınay insanca yaşamak istediklerini belirterek, taşeron ve güvencesiz, kuralsız çalışmaya karşı olduklarını söyledi. Yapılan açıklamanın arıdan grup, olaysız dağılırken, kent merkezindeki sivil toplum kuruşları da 1 Mayıs için herhangi bir kutlama yapmadı.

Elazığ'ın Hozat garajında toplanan KESK'e bağlı sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirildi. Hozat Garajı'ndaki 1 Mayıs kutlamalarına CHP, BDP, EMEP, KESK'e bağlı sendikalar katıldı. Polisin sıkı güvenlik önlemleri arasında gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarında KESK dönem sözcüsü Kenan Korkamaz, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından kutlamalara katılan yaklaşık 150- 200 kişilik gurup sesizce dağıldı.

BATMAN'DA KONSERLİ HALAYLI KUTLAMA

Batman'da 1 Mayıs kutlamaları olaysız geçerken, alana gelenler müzik eşliğinde halay çekti. 16 Mayıs şehir stadı bitişiğindeki alanda yapılan kutlamalara HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mehmet Ali Aslan, Petrol İş Genel Merkez yöneticisi Mustafa Tekik ve tertip komisyonu temsilcileri katıldı. Kutlamalar yerel sanatçı Şerzad'ın sahneye çıkmasıyla başladı. Daha sonra Kürt sanatçı Rojda sahneye çıktı. Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım'ın konuşması ardından Özgün müzik sanatçısı Servet Kocakaya konseri ile etkinlik sona erdi.

HDP'Lİ YILDIRIM: İŞÇİNİN DEĞİL İŞSİZİN BAYRAMI

HDP Muş Milletvekili ve Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım alanda yaptığı konuşmada, işsizliğin had safhada olduğunu belirterek şunları söyledi:

"1 Mayıs maalesef AKP'nin sayesinde işçinin emekçinin değil, işsizin bayramı haline getirildi. Çünkü 1976'dan beri en yüksek işsizlik oranına 2016- 2017'de ulaştı. Yani son 41 yılın en büyük işsizlik sorunuyla karşı karşıyayız. Bunlar hep 'istikrar için bize oy verin' dediler, Koalisyonların olduğu dönemi kötülediler. Türkiye'de 80 darbesinden sonra işsizlik oranı koalisyon dönemlerinde ortalama yüzde 8 civarındaydı. AKP döneminde yüzde 10 oranındaydı, bugün ise işsizlik yüzde 13'e ulaşmıştır. Toplumda her 5 kişiden biri işsiz, toplumu artık işsizler oluşturuyor. İnsanlar çalışmak istiyor, rızıklarını alın teriyle kazanmak istiyorlar ama AKP 15 yıllık iktidarı döneminde 4 milyon resmi rakamlara göre işsiz, gerçek rakamlarda ise 7 milyon civarında olduğu bir gerçektir."

Kayseri'de 1 Mayıs kutlandı

Zafer BARIŞ- Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, (DHA) KAYSERİ'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Mimarsinan Parkı'nda yapıldı.

Kayseri'de 1 Mayıs kutlamaları için izin verilen Mimarsinan Parkı çevresinde ve grupların yürüyeceği güzergahta polisin aldığı sıkı önlemler dikkat çekerken, kutlamanın başlayacağı saat 16.00'dan önce alanda dedektör köpekle birlikte bomba araması yapıldı. Toplanma yerlerinde buluşan 18 sivil toplum kuruluşunun üyeleri, ellerindeki döviz ve pankartlarla sloganlar eşliğinde Mimarsinan Parkı'na yürüyerek geldiler. Grupların yürüyüşü de çevik kuvvet polislerinin önlemleri altında yapıldı. Park önündeki caddede toplanan gruplar, daha sonra kutlamanın yapılacağı parka polis kontrolünde alındılar. Yaklaşık 3 bin kişi, burada sanhede çalışan müziklere eşlik etti. Burada yapılan konuşmalarda, işsizlik, ücret dağılımındaki adaletsizlik, taşeron işçilik, sendikalaşma önündeki engeller, çalışma barışı konuları üzerinde duruldu.

1 Mayıs İskenderun'da kutlandı

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERU(Hatay),(DHA) Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde 1 Mayıs İşçi Bayramı düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

İskenderun'da KESK üyesi sendikaların da yer aldığı 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlama tertip komitesinin düzenlediği program, Belediye Spor Kompleksi önünde başladı. Erzin, Dörtyol, Payas, İskenderun, Belen ve Arsuz'dan gelen STK'lar, KESK üyesi sendikalar, CHP, HDP, EMEP, Makine Mühendisleri Odası üyelerinden oluşan katılımcılar, toplanma alanına emniyetin güvenlik kontrollüyle giriş yaptılar. Burada davul-zurna eşliğinde katılımcılar halaylar çekti. Döviz ve pankart açan katılımcılar, Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

Komite adına Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Karataş bir konuşma yaptı.

Diyarbakır'da olağanüstü önlemler altında 1 Mayıs kutlaması

Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR / DİYARBAKIR, (DHA) - DİYARBAKIR'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları coşku içerisinde geçerken, kutlama alanı ve çevresinde 2 bin 500 polis görev yaptı. Kutlamalardan sonra göstericiler, olaysız dağıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Diyarbakır'da da coşkuyla kutlandı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından organize edilen kutlamalar, merkez Yenişehir İlçesi İstasyon Meydanı'nda düzenlendi. Etkinlik nedeniyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü dün geceden itibaren mitingin yapılacağı alanda güvenlik önlemi alarak, alana çıkan yolları trafiğe kapattı. Bu sabah saatlerinden itibaren önlemleri artıran polis, alanda bomba araması yapdı. Daha sonra alan çevresindeki 5 ayrı noktada, üst araması yaptığı göstericilerin alana girişine izin verildi. Tertip komitesinin belirlediği bayrak ve flamaların dışında yazılı herhangi afiş ve flama kutlama alanına sokulmadı. Seyyar satıcıların alınmadığı ve saat 12.00'de başlayan kutlamalarda yaklaşık 2 bin 500 polis görev alırken, kutlamalara katılanlardan çok polisin görev aldığı gözlendi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca'nın da katıldığı kutlamalarda Türkçe, Kürtçe müzik eşliğinde göstericiler halay çekti. Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da miting alanına gelerek güvenlik önlemlerini yerinde inceledi. Çocuk işçilerin de katıldığı kutlamalarda yasak sloganların atılması üzerine sık sık uyarı anonsları yapıldı, örgüt lehine slogan atan bir kişi ise gözaltına alındı. Kutlamalara katılanlar gönüllerince halay çekerek eğlendi. Kutlama sonunda, göstericiler olaysız dağıldı.

İzmir'de 1 Mayıs

Taylan YILDIRIM- Mustafa OĞUZ- Timur TARLIĞ- Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)- İZMİR'de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, coşkulu başladı. Kutlamaya katılanlar gruplar, renkli görüntüler oluşturdu. İşçiler, slogan attı, başta işçi marşları olmak üzere çeşitli marşları seslendirildi. Kortejler halinde Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda gelen işçiler, arama noktalarından geçerek içeri alındı. Bayramda 4 bin polis ve özel harekat birimleri görev yaptı. Helikopter de havadan önlem aldı.

İzmir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda kutlandı. Meydanın etrafı demir bariyerlerle kapatıldı, polis ve bomba uzmanı köpekler, arama yaptı. Sahneye ve kullanılacak malzemelere kadar her noktasında inceleme yapılan meydan, gerekli güvenlik onayını aldıktan sonra tertip komitesine kutlama için teslim edildi. Geçen yılların aksine kortejlerin toplanma alanlarında da değişikliğe gidildi.

Türk İş'e bağlı sendikalar ile bazı odalar, Alsancak Liman önünde toplanıp alana yürüdü. Önceki yıllarda Basmane Meydanı'nda kortej oluşturan DİSK ve KESK, bu yıl Konak Sümerbank eski binası ile Konak Pier AVM önünde, bazı sivil toplum örgütleriyle siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı'nda, CHP de Montrö Meydanı'nda toplandı.

Tertip komitesinin talepleri doğrultusunda, güvenlik önlemleri de ön plana alındı. Türk İş'e bağlı sendikaların toplanmasında da bir arama noktasından geçirilip kortej oluşturuldu. Konak Pier AVM önünde toplanan kortejler, Kordon'dan yürüyerek önce Cumhuriyet Meydanı'na, ardından Subay Ordu Evi önündeki son arama noktasından geçirilip kutlama alanına alındı. Arama sırasında, polisle katılımcılar arasında sorun yaşanmaması için tertip komitesinin görevlendirdiği kişiler buralarda hazır bulundu ve kesinlikle üst araması yapılmayan kişilerin alana alınmasına izin verilmedi. 1 Mayıs kutlamalarına katılacak kişilerden ayrıca kortejlerinde tanımadıkları kişilerin olması halinde görevlilere haber vermeleri de istendi.

YSK'LI PANKART

Kortej yürüyüşleri de saat 12.30 gibi başladı. DİSK ve KESK'e bağlı sendika üyeleri, Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünden yürüyüşe geçti. Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin toplanma alanı da Cumhuriyet Meydanı oldu. Türk İş'e bağlı sendikaların üyeleri ise, Alsancak Limanı'ndan alana yürüdü. İşçiler, 1 Mayıs İşçi Marşı ve şarkıların yanı sıra sloganlar attı. Taşıdıkları dövizlerle mesaj verdi. İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarında, laiklik, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına özelikle vurgu yapıldı. CHP'lilerin taşadığı dövizlerden birinde '1 Mayıs haricindeki günler de işçi bayramı sayılacak. YSK' yazması dikkat çekti.

HAVADAN GÖRÜNTÜLER KRİZ MASASINA İLETİLDİ

1 Mayıs'ta alınacak güvenlik önlemleri için birçok ilden, takviye bariyer getirildi, meydanın çevresinde ve kortejlerin yürüyüş güzergahında, 4 bin polis görev aldı. Ancak kutlamaya katılanlar ile polis arasında gerginlik yaşanmaması için, tarafların dikkatli oldukları gözlendi. Olası olaylara müdahale için de çevik kuvvet polisleri ve TOMA'lar vardı, ancak bunlar ancak görülmeyen yerlere konuşlandırıldı. Dronelarla da alan ve arama noktalarında havadan denetim yapıldı. Bunun yanı sıra alanda, polis yerden 3G ile görüntü alırken, helikopterler de havadan aldıkları görüntüleri İzmir Valiliği'nde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan kriz masasına anında iletildi. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, alanı ve güzergahları denetleyen ekiplere sürekli talimat verdi.

İŞÇİDEN RESKLİ TEMİZLİK

1 Mayıs kutlamaların yapıldığı alana bakan 21 katlı Ege Palas Oteli'ne iple sarkan bir temizlik işçisinin camları sildiği görüldü. Yürekli hoplatan bu görüntü, görenlere "Resmi bayram ama bazı canı pahasına işçiler çalışıyor" dedirtti.

CHP'LİLER İLE POLİS ARASINDA GERGİNLİK

CHP'liler Gündoğdu Meydanı'na girerken polisle tartıştı. CHP İzmir il örgütü üyeleri, Lozan Meydanı'nda toplanarak saat 13.00 sıralarında Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde pankart ve dövizlerle yürüyen grup, 1 Mayıs'ın kutlanacağı Gündoğdu Meydanı'na girişte polis tarafından arama noktasında kontrol edilerek içeri alındı.

Bu sırada pankartlar ve dövizlerdeki sopa ve boruların alana sokulmayacağını söyleyen polis ile CHP'liler arasında tartışma çıktı. Bir polis müdürü pankartı çekiştirirken araya CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay girdi. Bu sırada İstiklal Marşı okunmaya başlayınca, taraflar saygı duruşuna geçerek tartışmaya ara verdi. İstiklal Marşı'nın bitmesinin ardından tartışma daha da artarak arbedeye dönüştü. Pankartları çekiştiren iki taraf birkaç pankartın içeri alınmasıyla yatıştı.

Bayrama kadınların ve çocukların da yoğun katılımı gözlendi. Bir kadın iki aylık bebeğiyle alanda yerini alırken, bir başka kadın ise küçük kızayla çimlere oturarak, marşlara katıldı.

"GÜVENLİ İŞ, İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ"

İzmir'deki, 1 Mayıs kutlamalarında, kortejlerin Gündoğdu Meydanı'ndaki yerini almasıyla törene geçildi. Kortejlerin geçişi sırasında, kimi katılımcılar marşlar okudu, kimisi de halay çekip oynadı. 1 Mayıs kutlamalarına katılanlar ellerinde, 'Kıdem tazminatı gasbına hayır', 'İşsizliğe, pahalılığa, krizi hayır', 'İşçiyiz, haklıyız kazanacağız', 'İşçiye, yoksula, öğrenciye karşı maşa değil, özel güvenlik emekçisiyiz', 'Güvenli iş, insanca yaşam istiyoruz', 'Çocuk gelinlere hayır' dövizleri taşıdı. Kortejde, çocuk gelinleri protesto eden mini oyunlar sahnelendi, Avrupa ülkelerine geçmek için İzmir'e gelen mülteciler yer aldı, çeşitli futbol takımlarının taraftar grupları da kutlamaya renk kattı. Polis tahta saplı olan pankartların içeri alınmasına izin vermedi.

"İKTİDAR, İŞÇİ SINIFININ TARİHSEL BİR KAZANIMI OLAN KIDEM TAZMİNATINA GÖZ DİKTİ"

Törende, tertip komitesi kararıyla ortak açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Dünyada ezme ezilme ilişkilerine karşı verilen mücadelelerin bir kazanımı olarak 1890'dan bu yana 127'nci kez birlik mücadele, dayanışma dediklerini söyleyen Memiş Sarı, şunları söyledi:

“Bugün 1 Mayıs 1977 Taksim katliamının 40'ıncı yılı unutmadık, unutmayacağız. Ekonomisi dip yapmış, turizmi, tarımı, ticareti, sanayisi yanlış dış politikalarla iflas etmiş AKP iktidarı 15 yılda haraç mezat satılabilecek ne varsa satarak sıcak paraya dönüştürmüş ve yandaşların beslenmesini gerçekleştirmiştir. Ama bugün satacak bir şeyi olmayanlar emperyalist - kapitalist sistemin reçetelerine sarılmış, sermayenin istediği dikensiz gül bahçesini yaratarak büyük sermayeyle de barışmanın yollarını aramaktadır. İktidar, işçi sınıfının tarihsel bir kazanımı olan kıdem tazminatına göz dikmiş, kıdem tazminatı fonunun emekçilerin yararına olduğu iddiasıyla türlü yalanlara başvurmaktadır."

"İŞ CİNAYETLERİ ARTIK KATLİAM BOYUTUNA VARMIŞ DURUMDA"

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güvencesiz ve kaçak çalıştırmanın bir sonucu olarak iş cinayetleri artık katliam boyutuna varmış durumda. Her yıl bin 500'ün üzerinde işçi iş cinayetlerinde katlediliyor, maden cinayetlerinde olduğu gibi katliamlara kader deyip bu işin fıtratında ölüm var diyen siyasi sorumlular ve bürokratlar hesap vermiyor. Evi yakılmış, ocağı sönmüş, milyonlarca mülteci ucuz iş gücü olarak sermayenin hizmetine sunuluyor. Evden çalışma, esnek çalışma gibi adlar altında kadın emeği daha da değersiz hale getiriliyor. Kadınlar, toplumsal yaşamdan uzaklaştırılıyor, eve hapsedilerek çalıştırılmak isteniyor. Barış isteyen, emeğinin hakkını isteyen, herkese güvenceli iş, güvenceli gelecek isteyen kamu emekçileri baskılar, soruşturmalar, meslekten atılmalar, sürgün edilmeler, açığa alınmalarla teslim alınmak isteniyor. İş güvencesiz, performansa dayalı yağma düzenini kabul ettirebilmek için örgütlü güçlerin sindirilmesine yönelik her türlü politika uygulanıyor."

"AKP, SANDIĞA YANSIYAN İRADEYİ TANIMAYADI"

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, kadına yönelik şiddetin arttığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddetin arttığı, kadınların çalışma yaşamının dışına atılması için esnek çalışma yasalarının çıkarıldığı, 4+4+4 eğitim modeliyle kız çocuklarının eğitimin dışına itildiği, çocuk yaşta evliliklerin arttığı görülmektedir. Yarı açık cezaevi durumuna getirilen ülkemizde tüm muhalif basın, hatta havuza dâhil olmayan her basın kuruluşu geniş yasaklarla, baskılarla karşılaşmaktadır. Bu baskılar özellikle seri tutuklamalar soysa medya erişim engellemeleri ile uygulanmaktadır. Demokrasiyi özgürlükleri savunan basın kuruluşlarının yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Her fırsatta 'halkın sandığa yansıyan iradesinin esas olduğundan bahsedenler, milyonlarca insanın iradesinin yansıması olarak seçilen milletvekillerini, belediye başkanlarını hapsetmekte, görevden almakta hiçbir sakınca görmemekteler. AKP, sandığa yansıyan iradeyi tanımayarak, hapsederek demokratik, barışçıl çözüm yerine inkâr ve imha siyasetine sahip çıkmaktadır. Baskı ve savaş politikalarından vazgeçilerek Kürt siyasetçilere yönelik saldırganlığın son bulmasını, Kürt halkının temel demokratik taleplerinin karşılanmasını, halklar arası eşitlik ve kardeşliğin tesisini, savaşa karşı barışı savunuyoruz."

1 Mayıs kutlamalarında konuşmadan sonra Moğollar Grubu konser verdi.

BALBAY GERGİNLİĞİ ANLATTI

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP örgütünün Kıbrıs şehitleri Caddesi'nden alana girdiği noktada polisin tahta sopalı dövizleri içeri almak istememesi nedeniyle partililerle yaşanan gerginliği şöyle anlattı:

"Gündoğdu'ya dört yerden giriş vardı. Hiçbirinde sorun oluşmadı. Polis normalde dövizin sapı tahta mı, plastik mi, demir mi bakmadan içeri aldı. Sadece bir yerde Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nden alana girişte bulunan Emniyet Amiri işgüzarlık yaptı. Hepsini toplamaya kalktı. 'Yapmayın bunu, provakasyon' dedim. İki geçiş penceresi koymuş. 'Öbür yerlerde 5-6 tane daha fazla koymalısın' dedim. 'Burayı sabah 8'de kurduk erken gelseydiniz', diyerek yanıt verdi. Ayıp bu sözleriniz, kutlamaya iki saat kala ya da bir saat kala insanlar gelirler dedim. 'Bu saatten sonra değiştiremem' dedi. Partililer, 'AKP bayraklarını böyle alabilir miydiniz' diye sordular. O sizi ilgilendirmez dedi. Polislere teşekkür ediyoruz, sağduyulu davrandılar ancak o noktadaki Emniyet Amirine teessüf ediyoruz çünkü provakasyona açık bir tutum içindeydi."

BANDOSOL ENSTRÜMANLARIYLA COŞTURDU

İzmir'de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda protest müzik yapan Bandosol müzik topluluğu üyeleri, korna, zil ve saksafon çalarak Gündoğdu Meydanı'na yürüdü ve oradaki bayram coşkusuna müzikleriyle katıldı, Bandosol alandan ayrılırken de Alsancak'ın sokaklarında müzik yaptı, kafelerde oturanlar, işyerlerinde çalışanlar ve meydandan ayrılan işçiler de bu coşkuya katıldı.

Artvin’de maden protestolu 1 Mayıs kutlaması


Adem GÜNGÖR/ARTVİN, (DHA) - 1 MAYIS Emek ve Dayanışma günü, tüm yurtta olduğu gibi Artvin'de de kutlandı. Artvin'deki kutlamalara maden protestosu damga vurdu.

Atapark önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi üzerinde döviz ve afişlerle yaklaşık 1 kilometre yürüdü. Emek ve Dayanışma gününde, Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı tepkiler de dile getirildi. Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, dernek yöneticileri ve yöre halkı, 'Madene hayır' yazılı atkılar ve tişörtlerle etkinliğe katıldı. Yürüyüş sırasında, ‘Katil şirket, Artvin’i terk et’, ‘Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez’ gibi sloganlar atıldı.

Halitpaşa meydanındaki miting alanında DİSK adına konuşan Selim Bilgin, 19’uncu yüzyılda işçilerin 15 -16 saat çalıştırıldığını hatırlatarak, "1 Mayıs'ında doğuşu da oradan geliyor. Verilen mücadelelerle çalışma süresi 8 saate indi. Burada olmayan arkadaşlara sesleniyorum; sizleri 14-15 saat çalıştırıyorlar. Sesiniz neden çıkartmıyorsunuz? Bizler sizin hakkınızı aramak için buradayız. Hak verilmez alınır. Birleşerek, dayanışarak, birlik içinde ve omuz omuza alınır" dedi. DİSK’in parti adına değil işçi için siyaset yaptığını kaydeden Bilgin, “Biz işçi siyaseti yaparız, emeğin siyasetini yaparız. Sermayeye karşı dün olduğu gibi bugünde emeğin yanında durmaya devam edeceğiz. Bu ülkede işsizlik fonu var. Bu ülkenin işsizlerinden hangisi bu fondan para aldı? Bu fondaki 140 milyarın sadece 10 milyarı işsiz insanlar için kullanırken geri kalan 130 milyar sermaye sahiplerine, işverenlere, yap-işlet-devretçilere gidiyor. Buna seyirci kalamayız. Şimdi de kıdem tazminatına göz diktiler. Buna izin vermeyeceğiz. Sendikacılık adına alkışçılık yapanlar, yalakalık yapanlar, kıdem tazminatına hayır demezlerse onları lanetliyorum. Onları Allaha havale ediyorum” diye konuştu.

'ALTIN BU MEYDANI DOLDURAN HALKTIR'

CHP adına konuşan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir de “1 Mayıs’a sahip çıkmak, aynı zamanda HES’lerle yaşamımızı elimizden almaya çalışanlara karşı mücadele etmek demektir. Cerattepe’de yerin üstündeki değerleri sömürmek için değil, yerin altını da sömürmek için çalışanlara ‘dur’ demek için 1 Mayıs’a sahip çıkıyoruz. Cerattepe’yi, daha doğrusu yerin altındakileri sevenler için şunu söylemek istiyorum; sanmayın ki Cerattepe’nin altındaki altındır! Altın, bu meydanı dolduran halktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmanın ardından yerel sanatçıların konserleriyle devam eden etkinlik olaysız sona erdi.

Antalya'da şölen havasında 1 Mayıs kutlaması

Hasan DEMİRBAŞ/ ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, şölen havasında geçti. Cumhuriyet Meydanı'nda çok sayıda vatandaş halay çekerek kutlama yaptı.

Antalya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Aydın Kanza Parkı önünde bir araya gelen sivil toplum örgütlerinin yanı sıra siyasi partiler, Güllük Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Şenlik havasında geçen yürüyüşte vatandaşlar slogan atarak 1 Mayıs'ı kutladı. Bazı vatandaşlar bebekleriyle, bazıları da köpekleriyle yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşe katılanlar arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ile CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara da yer aldı. Kortej halindeki yürüyüş Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi. Coşku, alanda da devam etti. Vatandaşlar davul ve zurnalar eşliğinde halay çekti. Kutlamalar tertip komitesi üyelerinin temsilcilerinin yaptığı konuşmalarla sona erdi.

2 BİN POLİS GÖREV YAPTI

Antalya polisi, 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla geniş güvenlik önlemi aldı. Yürüyüşe ve alana girmek isteyen vatandaşlar iki kez arandı. Polis ekipleri iki farklı renkte yelek giyerek çalışmalarını sürdürdü. Mavi yelekli polisler bariyerlerin çevresinde güvenlik önlemi alırken, kırmızı yelekliler kontrol noktalarında arama yaptı. Antalya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 1 Mayıs dolayısıyla 2 bin polisin görev yaptığı kaydedildi. Polis, Güllük Caddesi, 100'üncü Yıl Bulvarı ile Konyaaltı Caddesi'nin bir bölümünü ve Cumhuriyet Meydanı'na çıkan ara yolları, etkinlikler süresince trafiğe kapalı tuttu.


Denizli'deki 1 Mayıs kutlaması 2.5 saat sürdü

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)- DENİZLİ'de, yürüyüşle başlayan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması, olumsuz hava koşulları nedeniyle 2.5 saatte sona erdi. Yürüyüş sırasında balkona elinde Türk bayrağıyla çıkan bir vatandaş, yürüyüşe katılan HDP'lilere tepki göstererek bağırdı. Bir yakını ise bu genci, saçından tutup içeri sürüklemek istedi.

Denizli'deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Kutlaması Tertip Komitesi tarafından düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları, saat 12.00'de, grupların 15 Temmuz Şehitler Delikliçınar Meydanı'nda toplanmasıyla başladı. CHP Denizli milletvekilleri Kazım Arslan ve Melike Basmacı’nın da aralarında bulunduğu bazı siyasi parti, sivil toplum kuruluşları üyeleri, işçi sendikaları temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı kutlamada LGBTİ bireyler de yer aldı. Polis, yürüyüşün yapılacağı İstiklal Caddesi boyunca geniş güvenlik önlemi aldı. Yürüyüş sırasında balkona elinde Türk bayrağıyla çıkan bir genç, yürüyüşe katılan HDP'lilere tepki göstererek bağırdı. Gencin “itaat etmeyi öğreneceksiniz” dediği duyuldu. Bir yakını ise bu genci, saçından tutup içeri sürüklemek istedi. Ancak genç içeri girmeyerek grup uzaklaşana kadar bağırmaya devam etti. Yürüyüş sonunda miting alanına gelen gruplar, giriş noktasında arandı. Tertip komitesi üyeleri tarafından 1 Mayıs günüyle ilgili konuşmalar yapıldı. Daha sonra çalan şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. Kısa süreli yağmur ve rüzgar nedeniyle 17'.00'ye kadar sürmesi planlananan Denizli'deki 1 Mayıs kutlamaları saat 14.30'da sona erdi. Gruplar sessizce dağıldı. Denizli'de 1 Mayıs kutlamasına yaklaşık 1000 kişi katılırken, 600 polis de görev aldı. Mitingin sora ermesiyle alana giren Büyükşehir Belediyesi çalışanları, ellerinde süpürgelerle çöpleri temizlemeye başladı.

Çanakkale'de 1 Mayıs kutlandı

Mustafa SUİÇMEZ - Safiye TARI GÜNER / ÇANAKKALE, (DHA)- ÇANAKKALE'de yürüyüşle başlayan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları Cumhuriyet Meydanı'nda şarkı ve türkülerle sona erdi.

Çanakkale'deki Salı Pazarı'nda bugün saat 13.30'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları nedeniyle bir araya gelen işçiler, yürüyüş düzenledi. KESK ve DİSK'e bağlı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşların da destek verdiği yürüyüşte, bin kişilik grup ellerindeki pankartlarla sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Meydan çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Arama noktasında polisin üst aramasının ardından grup meydana giriş yaptı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı'nda şarkı ve türkülerle sona erdi.

Biga'da ise 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması nedeniyle DİSK Biga Belediyesi İşyeri Baş Temsilcisi Üzeyir Kotan Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Törene CHP İlçe Başkanı Özgür Ceylan, Biga Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayhan Bağcı, Vatan Partisi İlçe Başkanı Hüseyin Çimen, CHP'li Belediye Meclis Üyeleri Zafer Taşkın, Ünal Tekeli, Recai Cesur, CHP İl Genel Meclis Üyesi Rıdvan İpek ve işçiler katıldı. Üzeyir Kotan'ın konuşmasının ardından tören sona erdi.

Eskişehir'de iki ayrı alanda 1 Mayıs kutlaması

Kemal ATLAN-Hakan TÜRKTAN-Saadet YÖRÜKÇÜ / ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR'de Türk-İş, DİSK ve KESK, 1 Mayıs'ı Sıhhıye Meydanı'nda, Kamu-Sen de genel başkanları İsmail Koncuk'un da katılımıyla aynı saate Odunpazarı Meydanı'nda kutladı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri Eskişehir'de iki ayrı meydanda yapıldı. Türk İş, DİSK, KESK tarafından düzenlene çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği 1 Mayıs etkinliği Sıhhıye Meydanı'nda yapıldı. Gruplar, Sakarya Caddesi girişinde toplanarak sloganlar atıp Sıhhıye Meydanı'na kadar yürüdü.

Sıhhiye Meydanı'ndaki 1 Mayıs mitingine Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekilleri Gaye Usluer, Utku Çakırözer ve Cemal Okan Yüksel ile 10 bine yakın kişi katıldı. Türk İş Bölge Temsilcisi Necat Kılıç yaptığı konuşmada "Bizler insanca çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Taşeronda güvencesiz, kuralsız bir şekilde çalışarak ucuz iş gücü olmak ve can vermek istemiyoruz. Bizler haram lokma yemeden yaşam mücadelesi verenleriz. İnsanların huzur içinde kardeşçe yaşadığı bir dünya hayal edenleriz" dedi.

DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Arı da "Emperyalist ülkelerin yöneticilerinden üçüncü dünya savaşı çığlıkları duyuluyor. Milyonlarca emekçi bölgesel savaşlardan kaçarak yurdunu terk etmek zorunda kalıyor. Sömürü derinleşiyor, çocuk işçilik artıyor. Güvencesizlik yaygılaşır. İşsizlik, kriz dönelerinin rakamlarında seyrediyor. İş cinayetleri bitmiyor. Buna dur diyecek olanlar biz emekçileriz" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından kalabalık çalınan müzik eşliğinde halay çekip oynadı, daha sonra Kibele adlı müzik grubu konser verdi

KAMU SEN ESKİŞEHİR'DE

Türkiye Kamu Sen de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Eskişehir'de kutladı. Çeşitli illerden gelen Kamu Sen üyeleri Atatürk Bulvarı'nda toplandı. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un da katıldığı etkinlikte kalabalık Odunpazarı Meydanı'na kadar yürüdü. İsmail Koncuk, Odunpazarı Meydanı'nda toplanan 5 bini aşkın kişiye hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Türkiye Kamu-Sen olarak yalnızca kamu görevlileri için değil işçilerimiz, işsizlerimiz, emeklilerimiz, gençlerimiz için hak yolunda mücadele veriyoruz. Bizler demokratik haklarımızı haykırmaya, toplumun her alanında adalet talebimizi duyurmaya geldik. Türk Milleti olarak bir ve bütün olduğumuzu bir kere daha dost düşman herkese haykırmaya geldik. Yıllardır her 1 Mayıs'ı gereksiz tartışmalar ve gerginlikler içinde, biber gazı eşliğinde kutluyoruz. Artık çalışan sorunlarının biber gazında boğulmasını istemiyoruz. Dayanışma, alın terinin ön plana çıktığı, çalışanların iş güvencesi, taşeronlaşma, sendikalaşma, ücret sorunlarının gündeme geldiği ve tartışıldığı 1 Mayıs'lar istiyoruz. Taşeron işçilerin sayısı 2 milyona yaklaştı. Kamuda asli işler, anayasaya aykırı bir biçimde taşeron çalışanlarına, işçilere gördürülmeye başlandı."

Yapılan konuşmaların ardından İsmail Koncuk'a öğrencilik yılarında çekilmiş olan fotoğrafı ile kendi ismini yazılı olduğu Eskişehirspor forması verildi.

Zonguldak'ta 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Gürkay GÜNDOĞAN- Durmuş SEVİNDİK/ZONGULDAK, (DHA)- ZONGULDAK'ta, '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Kentin çeşitli noktalarında toplanıp İstasyon Caddesi'ne gelen gruplar, polisin geniş güvenlik önlemleri altında üzerleri aranarak korteje alındı. Yürüyüş güzergahı ve 1 Mayıs mitinginin yapılacağı Madenci Anıtı çevresinde de geniş güvenlik önlemleri aldı. CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu, Ünal Demirtaş, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci'nin de katıldığı yürüyüşte, yaklaşık 3 bin kişi Madenci Anıtı'na yürüdü. Türkiye Taşkömürü Kurumu ve özel maden ocaklarında çalışan madenciler, aileleriyle yürüyüşe katıldı. 'Maden işçisi demokrasi bekçisi' , 'Maden işçisi yalnız değildir', 'Taşeron demek ölüm demek' sloganlarıyla Madenci Anıtı'na gelen kalabalık, davul zurna eşliğinde halaylar çekerek 1 Mayıs'ı kutladı.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, tüm işçilerin bayramını kutlayarak şöyle konuştu:

"İşçilerin haklarını korumak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Zorunlu bireysel emeklilik uygulamasıyla, kıdem tazminatına göz koyarak, toplu iş sözleşmelerinde haklarımızı gasp ederek bizim üzerimizden kaynak yaratmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Biz işimize, aşımıza, bölgemize, ülkemize ve milletimizin geleceğine yeraltında ve yerüstünde sahip çıkmaya devam ediyoruz."


Yalova'da 1 Mayıs kutlandı

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA,(DHA)- YALOVA’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Yalova'daki kutlamalara sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları üyeleri katıldı. Kutlamalarda yapılan konuşmalarda, iş güvencesi, KHK ile yapılan ihraçlar ve OHAL’in kaldırılmasına yönelik talepler dile getirildi. Emekli Sen Yalova Şube Başkanı Kubilay Bozkurt, etkinlikte yaptığı konuşmada, İş güvencesi başta olmak üzere, en temel sendikal-demokratik hakların hedef alındığı bir dönemden geçildiğini belirterek, "1 Mayıs, bir taraftan emekçilerin güncel ve somut taleplerinin öne çıktığı, diğer taraftan işçi sınıfı ve ezilen halkların sınıfsız, sömürüsüz, barış içinde bir Türkiye ve dünya yaratmak için yürüttüğü mücadeledeki kararlılığın simgesidir. Emekçiler arasındaki birlik, dayanışma ve mücadele isteğinin kitlesel ve yaygın bir şekilde ülkenin dört bir yanında alanlara ve mücadeleye yansıtmak için başta eğitim ve bilim emekçileri olmak üzere, tüm emekçilerin 1 Mayıs’ını kutluyoruz” dedi.

Manisa'da 1 Mayıs kutlandı


İlker KILIÇASLAN- Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)- MANİSA'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, kortej yürüyüşüyle başlayıp meydanda mitingle sürdü. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 1 Mayıs için Valilik tarafından izin verilen yol güzergahını eleştirdi.

Manisa'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, birçok sendikanın, siyasi partinin ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kutlandı. Saat 11.00'de tarihi Sultan Camii'nin önünde toplanmaya başlayan kalabalık, polis tarafından titizlikle arandı. Sendikaların, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin üyelerinin yanlarında getirdikleri pankartlar ile dövizler de incelendi. Saat 12.00'ye kadar alanda toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup, ellerinde dövizler ve pankartlarla Çarşı ve Atatürk Bulvarı üzerinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüşte "Direne direne kazanacağız", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Yaşasın sınıf dayanışması", "Kurtuluş yok, ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganları atıldı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de yürüyüşe katıldı.

Şehzadeler ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'na gelen topluluk, mitingin yapılacağı Milli Egemenlik Anıtı'nın önünde, alana tekrar aranarak alındı. Miting alanını dolduran kalabalığa konuşma yapan Gıda İş Sendikası Ege Bölge Başkanı Gürsel Köse, işçilerin 200 yıldır kazandığı hakları savunmak ve korumak için meydanlarda olduğunu ve bundan sonra da olmaya devam edeceğini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgün Özel ise "Sömürüye, alın terinin karşılığını almamaya, örgütlenmeye karşı orantısız ve devlet destekli işveren baskılarına karşı bütün emekçiler meydanlarda hayır dediler. Sadece 16 Nisan gününe kadar kendini sermayenin yanında konumlandıran, kendisini işçi haklarına karşı ceberut bir devlet olarak konumlandıranlar; referandum günü aslında, her siyasi görüşten ve bu gidişata hayır diyenlerin güçlü hayırı ile karşılaşmışlardı. Türkiye'nin dört bir yanında işçiler, emekçiler ve alın terinin dostları meydanları doldurdular. Artık bu gidişat böyle sürmez ve 'Hayır diyoruz' diyorlar. Hayır 16 Nisan günü bitmedi. Hayır, 16 Nisan'da başladı. Emekçiler haklarını alana kadar, örgütlenmenin üzerinden bir buldozer gibi geçen 1980 darbesi ile kaybedilen, özgürce örgütlenme hakkı geriye alınana kadar bu çarpık düzene hayır demeye devam edilecek. Biz de onlarla birlikte düzensiz iktidara hayır demeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"MANİSA'DAKİ BU GÜZERGAHI ÇOK AYIPLADIK"

CHP'li Özel, valilik tarafından belirlenen yürüyüş güzergahının da hatalı olduğunu öne sürerek, "16 Nisan'a kadar kendisini dev aynasında görenler, işçilerin, emekçilerin bu güçlü hayırından irkilmiş olacaklar ki, Manisa'da aklın ve hayalin almayacağı bir güzergah verdiler. Sultan Camii'nden Cumhuriyet Meydanı'na gelinmesi için tercih edilebilecek en sessiz, sakin, halkla en az biraya gelinebilecek güzergahı belirlemişler. İşçilerden bu kadar korkuyorlar. Ama bu kadar büyük haksızlık da vicdanların kaldırabileceği bir şey değil. Manisa'daki bu güzergahı çok ayıpladık. Bu kararı alanları da kınıyoruz" dedi.

Açıklamaların ardından miting alanındaki sendika, sivil toplum görüntü ve partili üyeler birlikte çalan şarkılar eşliğinde halay çekti.

Konya’da '1 Mayıs' kutlaması


Mehmet Kayhan YILDIZ- Hasan DÖNMEZ/KONYA, (DHA)- KONYA’da '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü', polisin geniş güvenlik önlemi altında coşkuyla kutlandı.

'1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kutlamalarına CHP, KESK'e bağlı sendikalarla, çeşitli gençlik kuruluşları katıldı. Gruplar, önce polisin geniş güvenlik önlemi oluşturduğu arama noktalarından geçerek Kılıçarslan Kent Meydanı’nda toplandı. CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un da katıldığı kutlamalarda yapılan konuşmalarda OHAL ve çıkarılan kanun hükmünde kararnameler eleştirilerek, çalışma ve yaşam şartlarının giderek ağırlaştığına, işsizliğin arttığına vurgu yapıldı.

Yapılan konuşmaların ardından toplanan yaklaşık bin kişi, trafiğe kapatılan Alaaddin Caddesi'ne çıktı. Cadde boyunca döviz ve pankartlar eşliğinde yürüyerek slogan atan gruplar, polisin geniş güvenlik önlemi altında Alaaddin Tepesi’nin çevresini dolaşarak yürüyüşü sonlandırdı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarını tamamlayan gruplar daha sonra sessizce dağıldı.

Van'da 1 mayıs halaylarla kutlandı


Osman BEKLEYEN/ VAN, (DHA)-VAN'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, halaylarla kutlandı.

KESK tarafından organize edilen kutlamalar için polis bu sabah saatlerinden itibaren Musa Anter Parkı çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Saat 12.00'da başlayan kutlamalara HDP Van Milletvekilleri; Nadir Yıldırım, Adem Geveri ve Lezgin Botan'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi katıldı. Yerel sanatçıların konseri ardında KESK Van Şubeler Platformu Sözcüsü Fatma Arslan, DİSK Van Şube Başkanı Ömer Tekin, EMEP Genel Başkan Yardımcı Şükran Doğan birer konuşma yaptı. Daha sonra kürsüye çıkan HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım Kürtçe konuştu. Yıldırım, "1 Mayıs faşizme karşı ortak mücadele günüdür. Ülkenin en büyük sorunlarından olan demokrasi için de halkları mücadeleye çağırıyoruz. Eğer ülkede süren faşizmin önüne geçilmese her güne tutuklama, gözaltı, KHK’lar ve işkenceler ile uyanırız. Bunun önüne geçebilmek halkların elinde. Eğer mücadele alanda büyütülürse faşizm diz çökecek" dedi. Kutlamalar Kürt sanatçı Mem Ararat'ın konseriyle son buldu.


Samsun'da 1 Mayıs kutlaması

Yaprak KOÇER/ SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde düzenlenen miting ve yürüyüşte renkli görünteler ortaya çıktı.

Samsun'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama programı ilk olarak tertip komitesi tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunmasının ardından buradaki tören sona erdi. Ardından katılımcılar yürüyüş programı için Kılıçdede Mahallesi'ndeki Gar Apartmanı önünde toplandı. Toplanma alanına katılımcılar, polisin yaptığı üst aramasının ardından girdi. Sendikalar, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların yer aldığı grup daha sonra Cumhuriyet Caddesi güzergahında yürüdü. İşçiler davul zurna eşliğinde oynarken, yürüyüşe katılan bazı anne ve babalar çocuklarını da yanında getirdi. Sloganlar atarak yürüyen grup Türk bayrakları ve pankartlar taşıdı.

Kortej ardından Cumhuriyet Meydanı'na ulaştı. Burada günün anlamına ilişkin yapılan konuşmalar sonra miting programı sona erdi. Yürüyüş ve mitinig süresince polis tarafından bölgede geniş güvenlik önelmeleri alındı.

Amasya’da 1 Mayıs kutlaması


Sinan HARMANCI/ AMASYA, (DHA)-AMASYA’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, kortej yürüyüşü ve basın açıklaması ile kutlandı.

Amasya’da KESK bileşenleri tertip komitesinin önderliğinde Künç Köprübaşı'ndan başlayan yürüyüş Yavuz Selim Meydanı Atatürk Anıtı'na kadar devam etti. Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüşte pankart ve dövizler de taşındı. Yaklaşık 600 kişilik grup, Yavuz Selim Meydanı'na geniş güvenlik önlemleri altında toplandı. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Amasya Şube Başkanı Satılmış Ayan yaptığı konuşmada, “İşçi sınıfı ve emekçiler 1 Mayıs’ta alanları doldurarak kapitalist sömürgesi üzerine patronlara, işbirlikçilere karşı taleplerini haykırıyorlar. 2017 yılı 1 Mayıs yine olağanüstü bir döneme denk geldi. Yıllardır ülkemizi patronlar için bir cennete, işçiler, emekçiler için cehenneme çevirenler pişkinliklerini sürdürmeye devam ediyorlar” dedi.

Konuşmanın ardından grup müzikler eşliğinde halaylar çekerek kutlamalarını sürdürdü. Kutlamaların ardından kalabalık meydandan ayrıldı.

Polisin miting sofrası


KARS’ta Emek ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitinginde görev alan polis memurlarının miting sonrası, yıkılan şehir stadının ihate duvarındeki yemek molası ilginç görüntüler oluşturdu.

Emek ve Dayanışma Platformu’nun Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği miting alanına gelen çeşitli işçi sendika üyeleri, HDP ve CHP’liler yapılan konuşmaların ardından halay çekti. Eğitim Sen Kars Şubesi Başkanı Çetin Koçyiğit burada yaptığı konuşmada, “Bizler, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını, halkların eşit, özgür, bağımsız, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamasını, haklarımızın ve özgürlüklerimizin güvence altına alınmasını, toplu sözleşmeli, grevli sendikal hak ve özgürlüklerimizi kullanmak istiyoruz" diye konuştu

Öğle saatine denk gelen miting sonrasında görevli polisler getirilen kumanyalarını aldı. Polis memurları yemeklerini rahatlıkları yiyebilmek için yıkılan şehir stadının ihate duvarını masa olarak kullandı. Polisler ihate duvarına sıralıp yemeklerini yiyerek mitingin yorgunluğunu attı.Edirne’de 1 Mayıs'a halaylı, Roman havalı kutlama

EDİRNE’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sendikaların kurduğu platform tarafından düzenlenen organizasyonlarla kutlandı. Trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüyen kalabalık konuşmaların ardından müzik eşliğinde halay çekip, 1 Mayıs'ı eğlenerek kutladı.

1 Mayıs kutlamaları için DİSK öncülüğünde yaklaşık 1000 kadar sendika işçisi ve siyasi parti temsilcileri Atatürk Bulvarı üzerindeki Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplandı. Kalabalık ellerinde flama, döviz ve afişlerle yaklaşık 5 kilometre yürüdü. Atatürk Bulvarı, yürüyüş korteji nedeniyle trafiğe kapatılırken, bulvarın ana caddeye çıkan birçok ara sokağı polis ekiplerince barikatlar konuldu. İşçiler daha sonra sloganlar eşliğinde kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’ne geldi. Caddede kutlama yapılacak alan, polis barikatlarıyla çevrilirken, alana girenler aramadan geçirilerek içeri alındı. Kurulan platformda sendika başkanları konuşma yaparken, işçiler ellerindeki döviz ve sendika flamalarıyla halay çekip eğlendi.

Platform adına konuşan Zeki Şişko, emekçilerin yüzlerce yıl süren mücadeleler sonunda el ettiği hakların ellerinden alınmak istendiğini söyledi. Sağlık, eğitim, ve güvenliğin özelleştirildiğini kaydeden Şişko, "Ortak geleceğimizi birlikte barış içinde belirlemeliyiz. Toplumda ayrışma riski ortadan kaldırılmalı, kardeşlik bağıyla bu ülkenin tüm kesimleri ortak akıl çerçevesinde bir yol haritası belirlemelidir. Ülkemizin çalkantılı siyasi tarihinde, darbelerden, muhtıralardan en fazla etkilenenler biz emekçiler olmuştur. Dünyanın farklı ülkelerinde ve ülkemizde görüldüğü gibi, darbe dönemlerinde en fazla hak kaybına uğrayanlar emekçilerdir" dedi.

ROMAN ÇOCUKLAR GÖBEK ATTI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına katılan öğrenci dernekleri ve 'Haziran Hareketi' üyesi gruplar, Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı. Konuşmaların ardından müzik eşliğinde eğlenen işçiler 1 Mayıs'ı halaylar çekerek kutladı. Caddedeki kutlamalara sendikaların yanı sıra CHP, HDP ve öğrenci temsilcileri de destek verdi. Kutlama alanında gelen Roman çocuklarda darbuka çalıp göbek attı.

Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY/EDİRNE, (DHA)


Bursa'da 1 Mayıs coşkusu


BURSA'da, 1 Mayıs İşçi Bayramı yürüyüş ve Atatürk Stadyumu Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Darmstad Caddesi'nde grupların toplanmasıyla başlayan yürüyüş, Bursa Atatürk Stadyumu Meydanı'na kadar devam etti. KESK, DİSK, sendikalar, TMMOB, Bursa Tabip Odası ve Siyasi Partilerin üyeleri davul- zurna eşliğinde sloganlar atarak yürüdü. Meydan haline getirilen Atatürk Stadyumu’nun yeşil zemininde devam eden kutlamalarda sendika başkanlarının konuşmasının ardından İlkay Akkaya, konser verdi.

3 BİN 500 İŞÇİ YÜRÜDÜ, 3 BİN 500 POLİS GÖREV YAPTI

Yürüyüş esnasında, polis ekipleri güzergahlarda adeta kuş uçurtmadı. İşçiler, alanlara arama noktalarından geçerek girebildi. Arama noktalarındaki polis ekipleri, işçilerin ellerindeki pankartların demir ve tahtalarını sökerek alana almadı. Yüksek binaların tepelerinde ise Özel Harekat Ekipleri'nin olduğu görüldü. Yaklaşık 3 bin 500 işçinin katıldığı etkinliklerde, Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı 3 bin 500 polis görev yaptı.

Berktuğ ÖNCÜ-Hüseyin TÜCCAR/BURSA, (DHA)

Giresun’da coşkulu 1 Mayıs kutlaması

1 MAYIS Emek ve Dayanışma Günü Giresun’da da coşkuyla kutlandı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Giresun Şubeler Platformu tarafından düzenlenen programa, DİSK, Belediye –İş, siyasi partiler, sivil toplum örgütleriyle vatandaşlar katıldı. Debboy mevkiinde toplanan kalabalık, pankart ve dövizlerle davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Güvenlik noktasından geçerek alanda toplananlar sloganlar attı, CHP’liler de sepetlerle getirdikleri fındıkları katılımcılara dağıttı. Giresun Emniyeti'nin hem yürüyüş güzergahında, hem de Cumhuriyet Meydanı çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Hazırlanan açıklamayı okuyan KESK Giresun Dönem Sözcüsü Gökhan Topal, 1 Mayıs’ın, sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için taleplerini haykıracakları gün olduğunu söyledi. Topal, “1 Mayıs, siyasal görüş, ırk, cinsiyet, etnik köken, ülke, din, mezhep ve benzeri farklılıkları bir tarafa bırakarak tüm emekçilerinin güçlerini birleştirdiği gündür. 1 Mayıs, hangi ülkede olursa olsun diktatörlere, otoriter baskıcı rejimlere ‘hayır’ dediğimiz, onlara karşı canı pahasına mücadele veren bütün emekçilerle dayanışma duygularımızı haykırdığımız bir gündür. 1 Mayıs, emekçi sınıfın uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür” dedi.

“Bizler demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletini soyut bir özlem değil, insanca çalışıp, insanca yaşayacağımız, daha güzel bir dünya için olmazsa olmaz bir talep olarak görüyoruz” dedi.

Gökhan Topal, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler, ülkemizi ve dünyamızı demokrasiye, toplumsal barışa ve huzura kavuşturacak, halkımızın refahını ve mutluluğunu sağlayacak tek gücün emekçilerin ortak gücü olduğuna inanıyoruz. Savaş politikalarından vazgeçilerek, barışın tesisini sağlayacak adımların atılmasını istiyoruz. Bizler, Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ sözünü kendine şiar edinerek, ülkemizde ve dünyada barışın, kardeşliğin, adaletin ve dayanışmanın hüküm sürmesi için; insanların en temel hakkı olan yaşam hakkı için, 1 Mayıs’ta alanlardayız, Yaşasın 1 Mayıs.”

Ortak açıklamanın okunmasının ardından programa katılanlar çalınan müzik eşliğinde halay çekti. Giresun Emniyet Müdürlüğü de yürüyüş boyunca ve alanın çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Kutlamalar olaysız sona erdi.

Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA)


Bartın'da 1 Mayıs yürüyüşü

BARTIN'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşle kutlandı.

Kemerköprü Meydanı'nda toplanan çeşitli sivil toplum örgütlerine üye çalışanlar, ellerindeki pankartlar ve dövizlerle yürüdü. Maden işçileri kortejin önünde yer aldı. Davul-zurna eşliğinde sloganlar atan kalabalık, Hükümet Caddesi'nden geçerken belediyenin doğalgaz hattında işçilerin çalışması dikkat çekti. İşçiler, kalabalığın geçişi sırasıda işe ara verip ellerindeki kazma ve küreklerle korteji izledi. Kortejde yer alan gruplar Cumhuriyet Meydanı'nda polis araması ardından alana alındı. Sendika temsilcilerinin konuşmalarından sonra kalabalık halay çekerek 1 Mayıs'ı kutladı.

Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA)

Ordu’da 1 Mayıs kutlamaları ilgi görmedi

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA)- ORDU’da '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kutlamaları ilgi görmedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Ordu’nun Altınordu İlçesi’nde, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu tarafından kutlama programı düzenlendi. Atatürk Parkı’nda siyasi parti ve sendika üyelerinin katıldığı programa yaklaşık 250 kişi katıldı. Programa katılanlar müzik eşliğinde eğlenirken, polis etkinlik alanında ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Memur-Sen 1 Mayıs'ı Kütahya'da kutladı

Oğuzhan KILIÇ/KÜTAHYA, (DHA)- MEMUR-SEN, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Kütahya Zafer Meydanı'nda kutladı.

Halk oyunlarının gösteri sunduğu etkinliğe yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada 1 Mayıs'ta emeğin hakkını haykırmak yerine, 1 Mayıs'ı kışkırtma ve proveke etme olarak görenlerin olduğunu söyledi. Yalçın konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kan, vandalizim, anarşizim üzerinden emeğin itibarını zedelemek isteyen dayanışma zeminine zarar vermek isteyen meydanları provake etmek isteyenler olabilir. Marjinal gruplar 1 Mayıs'ı Taksim'e çıkma ayini olarak görebilir, aymazlık gösterip bazı örgütlü güçler emeği ideoloji değirmeninde öğütebilir. Biz Memur-Sen olarak bu tuzaklara düşmediğimiz için, bu açmazın içerisine girmediğimiz için Anadolu'ya çıktık. Anadolu'nun çeşitli meydanlarından 1 Mayıs için mesaj veriyoruz."

1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul Taksim'de meydana gelen olayların aydınlatılmasını da isteyen Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın şunları söyledi:

"Buradan 1 Mayıs vesilesiyle hükümete ve mecliste grubu bulunan siyasi partilere sesleniyorum. 1 Mayıs 1977'de insanları katleden ama bugüne kadar hala faali meçhul kalan o tatsız, o kirli olayı aydınlatın. Mecliste araştırma komisyonu kurun, failleri bulun diyoruz. Türkiye'nin 16 Nisan'da millet iradesiyle prangalarından kurtuluşu için Memur-Sen ailesi olarak hep birlikte evet dedik. Süreç başlarken iki ay sadece emek için değil aynı zamanda hararetle evet için çalışacağız diyerek yola devam olduk. Anadolu yollarına düştük. 350 merkeze ulaştık. Salonlarda üyelerimizle milletimizle buluştuk. Sinerjiyi alanlara sandıklara taşıdık. Milletimiz evete ruhsat verdi. Şimdi evetle ruhsatı alanların emeğe değer verme zamanı."

Yapılan konuşmaların ardından Zafer Meydanı'ndaki 1 Mayıs etkinliği sona erdi.

Bolu'da yağmur altında 1 Mayıs kutlaması

BOLU, (DHA)- BOLU'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yağmur altında halaylar çekilerek kutlandı.

Çeşitli sendika, dernek, oda ve partilerin temsilcileri, üyeleri Kent Meydanı'nda toplandı. 1 Mayıs kutlamasına Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri de katıldı. Meydana gelenler polis aramasından geçirilerek içeriye alındı. Ellerinde çeşitli pankart ve dövizler taşıyan kalabalık hükümet aleyhinde sloganlar attı. Kutlama kapsamında platformda konuşmalar yapılırken yağmur başladı. Yağmurun şiddetini artırması üzerine bazı kişiler alandan ayrıldı. Kalanlar ise ellerindeki pankart ve flamaların altına sığınırak yağmurdan korunmaya çalışmasına rağmen sırılsıklam oldu. Yağmurun kesilmemesi üzerine kutlama erken bitirildi. Ancak öğrenciler, yağmur altında davul eşliğinde halay çekerek 1 Mayıs'ı kutladı.

Hak-İş, Erzurum'da beyaz güvercin ve karanfillerle 1 Mayıs'ı kutladı

Turgay İPEK / ERZURUM, (DHA)- HER yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Türkiye'nin değişik illerinde düzenleyen Hak-İş Konfederasyonu, bu yılki kutlamalarını Erzurum'da yaptı. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Erzurum'da işçilere karanfiller atıp, güvercinler uçurtarak birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Türkiye'nin değişik illerinden Erzurum'a gelen işçiler saat 08.30'da merkez Yakutiye Kent Meyda'nında toplandı. Buradan 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Gar Meydanı'na kadar yürüyen işçilere, Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Mustafa Ilıcalı, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Baro Başkanı Talat Göğebakan da eşlik etti.

Gar Meydanındaki törenlere uçakla Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ak Parti Milletvekilleri Zehra Taşkensilioğlu ve Orhan Deligöz ile birlikte katıldı. Meydandaki törende saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın ardından Kuran-ı Kerim okundu ve Büyükşehir Belediyesine ait Mehteran Bölüğü'nü gösteri yaptı.

TAŞERONA KADRO MESAJI ALINDI

Terönde konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta yapılanlar ve yapılacak olanları anlattktan sonra, "Sizler elinizin emeğiyle, alnınız teriyle, çoluk çocuğunuzun ailenizin helal nafakasını kazanırken, bu ülkenin ne zaman ihtiyacı oldusa her zaman doğrunun yanında durdunuz. Her zaman dimdik bir şekilde hakkın adaletin yanında durdunuz. Burada sizlerin ortaya koyduğu bütün pankartları gördüm. Taşerona kadro diyorsunuz. Mesajlarınız alınmıştır. Bugün Bakanlar Kurulumuz var. Erzurum'dan aldığım mesajı akşam Bakanlar Kurulumuza, Başbakanımıza götüreceğim" dedi.

Bakanın ardından kürsüye gelen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçileri selamladı. Tarih boyunca bünyesinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, Doğu Anadolu'nun incisi Erzurum ve tüm Türkiye'nin meydanlarda olduğunuı söyleyen Başkan Arslan şöyle konuştu:

"Hak-İş olarak bugün yalnızca Erzurum'da İstasyon Meydanı'nda değil, tüm Türkiye'de ve 1 Mayıslar'a adını veren Şikago'da / Hay Marketteyiz. 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününüzü bütün kalbimle kutluyorum. İnsanca yaşamak için, evine ekmek götürebilmek için, namerde muhtaç olmamak için işyerlerinde en ağır şartlarda çalışırken hayatlarının baharında iş kazalarında kaybettiğimiz emekçi kardeşlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Bu ülkenin çalışanları, üretenleri, emeğiyle geçinenleri olarak pek çok sorunumuz var. HAK-İŞ olarak, buradan, bu meydandan haykırıyoruz, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz. Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz. Taşeron işçilerin taleplerini duyun, anlayın ve gereğini yapın diyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün istiyoruz. Emeğin ve emekçilerin önündeki bütün engellerin kalkmasını, örgütlenmenin önünün bir an önce açılmasını istiyoruz. Bu kutlu meydandan, Erzurum'dan sesleniyoruz. Bizim derdimiz var. Onun için alanlardayız. Kıdem tazminatı sorunumuz var. Taşeron işçilerin, geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları var. Kadınların, gençlerin, çocukların, emeklilerin ve işsizlerin sorunları var. Örgütlenme sorunumuz var. Canımızı yakan iş kazaları var. Onun için alanlardayız, onun için Erzurum'dayız, tüm Türkiye'deyiz. Erzurum'dan bir kez daha haykırıyoruz.

BU MEYDANLARA KULAK VERİN

Bu meydana kulak verin. Taşeron işçilerin, geçici, mevsimlik işçilerin haklı taleplerinin gereğini yapın. Kamuya kadrolu işçi alımının yeniden başlatılmasını istiyoruz. Ülkemizdeki işsizliğin ve yoksulluğun son bulması için, insan onuruna yaraşan iş ve ücret talebi için alanlardayız. Angaryaya dönüşen fazla çalışmalara çocuk işçiliğine karşı olduğumuz için alanlardayız. Daha iyi bir sosyal güvenlik sistemi, eğitim hakkı ve fırsat eşitliği için buradayız. Güvencesiz çalışmayı, kuralsızlığı körükleyen, kayıt dışı istihdamı kabul etmediğimiz için alanlardayız. Gelir adaletsizliğinin son bulması için, sosyal koruma ve sosyal devlet için alanlardayız. HAK-İŞ olarak, insanı, emeği ve çalışanı öncelikli gören ekonomi politikaları istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddetin ve mobbing'in önlenmesini istiyoruz. Toplumsal bir yaraya dönüşen, çocuk istismarına, kadına yönelik şiddete ve cinayetlere artık son verilsin istiyoruz. Yaşama hakkımız kısıtlanmasın istiyoruz. Annelik hakkı korunsun, kreş ihtiyacı karşılansın, kadınların her alanda istihdamı sağlansın diyoruz. Engellilerin toplumumuzda etkin olarak yer almasını istiyoruz. Terörün bir an önce son bulmasını istiyoruz."

Yapılan konuşmaların ardından sendikacılar alandekilere kırmızı karanfiller atıp, güvercinler uçurdular. Şenlik havasında geçen 1 Mayıs kutlamaları olaysız sona erdi.


Trabzon’da 1 Mayıs coşkusu

Fatih TURAN/TRABZON, (DHA)- TRABZON'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, sendika ve siyasi partilerin öncülüğünde Atatürk Alanı'nda coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar için öğle saatlerinde Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan yaklaşık bin kişi, Atatürk Alanı’na kadar yürüdü. Kutlamaların yapılacağı alanda ve çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Kutlamalara yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar renkli görüntüler oluşturdu, kalabalık kortej davul zurna eşliğinde horon oynayarak yürüdü.

TARAFTAR GRUBU TEPKİ GÖSTERDİ

Yürüyüşün sürdüğü Kahramanmaraş Caddesi üzerinde bekleyen, bozkurt ve Rabia işareti yaparak tekbir getiren Trabzonspor taraftar grubu da, 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganları attı. Bunun üzerine çevik polis ekipleri çevrede önlem alarak tepki gösteren taraftarların önüne kalkanlarla set oluşturdu ve olası gerginliği önlemeye çalıştı. Uyarılar sonrası grup çevreden uzaklaştı. Yürüyüş sürerken korteji fotoğraflamaya çalışan bir Arap kadın, 4 yaşındaki çocuğunu kaybetti. Arap turistin durumu polise bildirmesi üzerine ekipler kaybolan çocuğun bulunması için çalışma başlattı.

"HARAMİLERİN SALTANATINI YIKACAĞIZ"

Atatürk Alanı'nda toplanan kalabalık adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Engin Nur, "Gelecek bizimdir. Tüm bu adaletsizlik, hukuksuzluk, baskı ve zulüm politikalarına, savaş politikalarına karşı, sesimizi, hayırımızı daha da yükselteceğiz. Ülkemize tam bağımsızlığı, barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi getireceğiz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Haramilerin saltanatını yıkacağız. Bekle bizi güzel ülkem. Yaşasın 1 Mayıs" dedi. Kutlamalar, horon ve halayla sona erdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.