Header Ads

Erdoğan yeniden AKP'de: Üyelik formunu imzaladı, 'Partili Cumhurbaşkanı' oldu

dw/ajanslar

Referandumda kabul edilen anayasa değişikliğinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün tekrar AKP'ye üye oldu. Erdoğan'ın geri dönüşü için bir tören düzenlendi.

AKP'nin Ankara'daki genel merkezinde düzenlenen törenle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden AKP üyesi oldu. Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta yapılacak parti kongresinde genel başkan olarak da seçilmesi bekleniyor.

Erdoğan düzenlenen törende şunları söyledi:

27 Ağustos 2014 tarihinde milletimiz tarafından cumhurbaşkanlığı görevine seçilmem sebebiyle Anayasa gereği ayrılmak zorunda kaldığım, kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum. 979 gün sonra bu hasret sona eriyor. Heyetinizin içerisine tekrar dahil oluyorum. 16 Nisan anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanlarının parti üyeliği yasağının kaldırılmasını, böyle bir imkanı en güzel şekilde değerlendiriyor ve partime yeniden üye oluyorum. Bu ayrılık sadece resmi bir ayrılıktı. Gönlümüz hep beraber oldu. Milletimiz adına öncülüğünü üstlendiğimiz bu kutlu yürüyüşü önümüzdeki dönemde çok daha güçlü ve kararlı bir şekilde sürdüreceğiz."

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise şunları söyledi:

"Özlemek sabretmektir, yılları ayları saatleri izlemektir. Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. İşte beklenen an sayın Cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız, bugün yuvaya kurucusu olduğu AK Parti’ye tekrar dönüyor. Kendisine yol arkadaşlarım adına, grubum adına hoş geldiniz, şeref verdiniz diyorum. Bize bu yolu açan aziz milletime şükranlarımı sunuyorum. Yeni bir heyecanla Cumhurbaşkanımızı AK Parti Genel Başkan adayı olarak teklif edeceğiz. Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde daha büyük başarılara imza atmaya hazırız."

AKP kongresi 21 Mayıs'ta

16 Nisan referandumunda oylanan en önemli Anayasa değişikliklerinden biri cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önünü açan maddeydi. Sandıktan “evet” çıkmasının ardından da gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne zaman resmi olarak Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) döneceğine çevrilmişti.

AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu'nun (MKYK) dün Erdoğan'ın partiye üyeliği ve Olağanüstü Genel Kurul gündemiyle toplandı. Toplantıda Erdoğan'ın partiye yeniden üyeliğinin üyelerin oybirliğiyle onayladığı açıklandı. Toplantının ardından Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'dan beklenen açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partiye geri dönüş yapacağını duyuran Aktay, düzenlenecek olan törenin "kurucu üyeler, MKYK, milletvekilleri, merkez demokrasi hakem kurulu üyeleri, disiplin kurulu üyeleri, genel merkez kadın kolları ve gençlik kolları başkanlarının katılımıyla" yapılacağını açıkladı.

Erdoğan, Anayasa değişikliğinin kabulünün ardından yaptığı açıklamada resmi sonuçların açıklanmasının ardından AKP'nin başına geçeceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 21 Mayıs'ta yapılacak üçüncü olağanüstü kongrede genel başkanlık için tek aday olması bekleniyor.

10 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AKP'ye veda eden Erdoğan, kongrede tekrar genel başkanlık koltuğuna oturacak ve böylece hem Cumhurbaşkanı hem de AKP Genel Başkanı sıfatını taşıyacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.