Header Ads

Fransa'da liberal Emmanuel Macron, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı oldu

dw

Fransa'da bugün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez aday Emmanuel Macron cumhurbaşkanı seçildi. Seçimlerin ilk turu 23 Nisan'da en çok oyu alan diğer aday aşırı sağ Ulusal Cephe'den Marine Le Pen'e karşı yarışan Macron, bugünkü ikinci turda rahat bir zafere ulaştı. İlk tahminlere göre, Macron oyların yüzde 65,5'ini aldı.

Sandıkların büyük kent merkezlerinde TSİ 21:00'da kapanmasının ardından açıklanan sonuçlara göre kendisini merkezde ve ekonomi politikalarını liberal olarak konumlandıran Macron önümüzdeki beş sene boyunca Fransa'yı yönetecek.

Seçimlere katılım oranı yüzde 65 civarında kaldı. İlk turda ise bu oran yüzde 79 civarındaydı. Her iki adayın ilk tur seçimlerinde aldıkları toplam oyun yüzde 45'i geçmemesi ve sol eğilimli seçmenin bu turda sandığa gitmemesi bu turdaki katılım oranındaki düşüşe işaret ediyor.

Yeni Cumhurbaşkanı Macron'un ilerleyen saatlerde Paris'in sembolik mekanlarından Louvre Müzesi'nde zafer konuşması yapması bekleniyor. Halka sesleniş için düzenek oluşturulan iç avlusunda gündüz saatlerinde şüpheli bir paket üzerine boşaltılmış, daha sonra seçimi takip eden konuklara tekrar açılmıştı.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Macron seçim kampanyası ekibi, yeni cumhurbaşkanı ile Le Pen'in "dostane" bir telefon görüşmesi yaptıklarını belirtti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.