Header Ads

Suikaste kurban giden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Moskova'da son yolculuğuna uğurlandı

Sputnik

Ankara'da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov, Moskova'da düzenlenen veda ve cenaze törenlerinin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov için ilk tören, uzun yıllar hizmet ettiği Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlendi. Dışişleri binasındaki veda töreninde Karlov'un yakınları, arkadaşları ve Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının yanısıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da hazır bulundu.

LAVROV: SENİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ ANDREY

Karlov'un ailesine baş sağlığı dileyen Lavrov, sonra da kısa bir konuşma yaptı. Lavrov konuşmasında, “Görevi başındayken şeytani ve alçak bir terör saldırısının kurbanı dostumuz Andrey Karlov’a veda ediyoruz. Seni hiçbir zaman unutmayacağız Andrey” ifadelerini kullandı. Veda törenine katılan bir diğer isimse Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev oldu.

PUTİN'DEN KARLOV'A VEDA

​Karlov'a veda etmek için bugün düzenlenmesi plananan yıl sonu basın toplantısını erteleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  de Dışişleri Bakanlığı'ndaki törene katıldı. Putin ilk olarak Karlov'un tabutunun başına gelerek son görevini yerine getirdi, ardından da Karlov'un annesi, eşi ve oğluna baş sağlığı dileklerini iletti. Buradaki törenin ardından Karlov'un naaşı Kurtarıcı İsa Katedrali'ne getirildi. Karlov için katedralde düzenlenen töreni Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill yönetti.

KİRİLL: BU ÖLÜM ONU ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİ

Kirill, Kurtarıcı İsa Katedrali'ndeki cenaze töreninde şu ifadeleri kullandı: "Andrey Gennadyeviç'in (Karlov) hayatı trajik bir biçimde bitti. İsmi tarih kayıtlarımıza görevdeyken ölen Rusya büyükelçisi olarak geçecek. Böylesi pek olmuyor. O, halkımızın tarihindeki sonsuz kahramanlar arasında yer alacak. Bu ölüm onu ölümsüzleştirdi."

Cenaze töreninin ardından Karlov, Moskova'daki Himkinskoye Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.